

HiPure FFPE Nucleic acid Kit supplies a simple and rapid DNA extraction for Formalin-fixed, paraffin-embedded (FFPE) tissue and sections samples. This kit is based on silica gel column purification technology, no phenol-chloroform extraction or alcohol precipitation. The whole extraction only takes 20 minutes (not including digestion time). DNA can be directly used for downstream applications such as PCR, southern blot and viral DNA detection, etc.
Specifications
| Features | Specifications |
| Main Functions | Isolation total DNA from FFPE tissue samples |
| Applications | PCR, Southern Blot and viral DNA detection, etc. |
| Purification method | Mini spin column |
| Purification technology | Silica technology |
| Process method | Manual (centrifugation or vacuum) |
| Sample type | Formalin-fixed, paraffin-embedded (FFPE) tissue and sections samples |
| Sample amount | <20mg |
| Elution volume | >15µl |
| Time per run | ≤20 minutes |
| Liquid carrying volume per column | 4ml |
| Binding yield of column | 100μg |
Hipure FFPE Nuclear acid kit adopts silica gel column purification. The sample is deparaffinated by xylene and digested by lysate and protease. After decrosslinked at 90 ℃, DNA/RNA is released into the lysate. Adding ethanol to adjust the binding conditions, the sample is transferred to the column where DNA/RNA is adsorbed on the membrane and protein is removed without adsorption. Protein and other impurities are washed by buffer GW1, and the salt is removed by buffer GW2. Finally, the DNA / RNA is eluted by low salt buffer.
| Contents | IVD3126 |
| Purification Times | 100 Preps |
| HiPure DNA Mini Columns I | 100 |
| 2ml Collection Tubes | 100 |
| Buffer DPS | 70 ml |
| Buffer ATL | 30 ml |
| Buffer AL | 30 ml |
| Buffer GW1* | 44 ml |
| Buffer GW2* | 20 ml |
| Proteinase K | 50 mg |
| Protease Dissolve Buffer | 6 ml |
| Buffer AE | 20 ml |
Storage and Stability
Proteinase K should be stored at 2-8°C upon arrival. However, short-term storage (up to 12 weeks) at room temperature (15-25°C) does not affect their performance. The remaining kit components can be stored at room temperature (15-25°C) and are stable for at least 18 months under these conditions. The entire kit can be stored at 2-8°C, but in this case buffers should be redissolved before use. Make sure that all buffers are at room temperature when used.
Experiment Data
HiPure FFPE Nucleic acid Kit supplies a simple and rapid DNA extraction for Formalin-fixed, paraffin-embedded (FFPE) tissue and sections samples. This kit is based on silica gel column purification technology, no phenol-chloroform extraction or alcohol precipitation. The whole extraction only takes 20 minutes (not including digestion time). DNA can be directly used for downstream applications such as PCR, southern blot and viral DNA detection, etc.
The NGS Low Input DNA Library Prep Kit (illumina and MGI Platforms) was developed for construction of high quality NGS libraries with low input DNA amount from 1 ng to 400 ng. The kit allows scientist to study samples with limited DNA such as tumor samples, patient samples, and other specially collected samples (FACS sorting etc.). The kit has high library conversion efficiency with as little as 1 ng DNA input. The fast and simple 1.5-hour protocol makes libraries with even coverage and low GC-bias based our unique chemistry for DNA end-polishing and ligation.
The kit needs double strand DNA fragments (blunt and/or sticky) as input DNA for NGS library preparation, and is compatible with DNA fragments generated from both enzymatic approach (for example, BioDynami DNA fragmentation enzymes, Cat.# 40061 and Cat.# 40062) and mechanical approaches such as sonication and nebulization etc.
NGS Low Input DNA Library Prep Kit Workflow
Three index types are available for the NGS Low Input DNA Library Prep Kit of illumina platform:
Non-index (Cat.# 30022): Libraries do not have index.
Index (Cat.# 30024): Each of our index primers contains a unique barcode sequence with 6 bases that can be used to identify the low input DNA libraries. Library multiplexing up to 48 samples is possible. Index information can be downloaded here.
Unique dual index (Cat.# 30025): Library multiplexing up to 96 low input DNA libraries is possible with unique dual indexes with our Four-Base Difference Index System. The system allows us to make indexes for the libraries that have at least 4 bases different from each other in the 8-base barcode length. Our unique dual index primers can reduce sequencing errors such as de-multiplexing errors, amplification errors, mis-assignment of reads, index cross-contamination, and also index hopping. The kit includes 96 pre-mixed unique pairs of index primers. Index information can be downloaded here.
Indexes are available for the MGI platform kits (Cat.# 34024).
Kit advantages:
Comparison of library conversion efficiency under the same NGS library preparation condition. Input DNA amounts are 1 ng and 10 ng, respectively. DNA was mechanical sheared with Covaris before library prep. BioDynami kit: NGS Low Input DNA Library Prep Kit (Cat. #30022).
Comparison of library yield under the same NGS library prep condition. Input DNA amounts are 1 ng, 10 ng, and 100 ng. DNA was mechanical sheared with Covaris before library prep. BioDynami kit (Cat. #30022). PCR cycle numbers were indicated.
This kit is designed for the rapid preparation and purification of DNA fragments that have been fractionated on agarose gels. The recovered DNA is free from agarose and other impurities, and is compatible with restriction enzyme digestion, ligation into vectors and sequencing. The protocol can be completed in 20 minutes.
Figure 1 / 2
Click for expanded view
| Kit Specifications | |
| Column Binding Capacity | 10 μg |
| Maximum Weight of Gel Slice | 400 mg |
| Average Recovery | 70-90% |
| Size of DNA Purified | 100 – 15,000 bp |
| Minimum Elution Volume | 30 μL |
| Time to Complete 10 Purifications | 30 minutes |
Storage Conditions and Product Stability
All solutions should be kept tightly sealed and stored at room temperature. This kit is stable for 1 year after the date of shipment.
| Component | Cat. 13100 (50 preps) |
|---|---|
| Binding Buffer G | 80 mL |
| Wash Solution A | 12 mL |
| Elution Buffer B | 8 mL |
| Spin Columns | 50 |
| Collection Tubes | 50 |
| Elution Tubes (1.7 mL) | 50 |
| Product Insert | 1 |