

TG18 Tabletop 21000rpm High Speed Low Speed Non-refrigerated Large Capacity Multi-purpose lab centrifuge 800ml /500ml bottles & 5/7/10/15/50ml tubes. And holding Angle Rotors like 24×1.5/2ml, 6x50ml, 12x15ml…in high speed separation smooth.
TG18 Universal Refrigerated Centrifuge Application:
It’s widely used in the field of animal and plant molecular biology, which is the ideal instrument for seperating the chemical substances in the cell and purifing the microorganisms, viruses, bacteira and subcelluar etc.
TG18 High Speed/Low Speed Centrifuge Features:
1. Max. Speed 21000rpm, max. volume 4x800ml, can be used for 5ml/10ml/15ml/30ml/50ml/100ml centrifuge tubes.
2. Brushless DC motor in great torque, no powder pollution, free maintenance, quick in speed up and down.
3. Can store 10 programs, automatically calculate and synchronously display the RCF data. Digital display indicates the speed, time, temperature and RCF. The parameters can be changed in operation, no need to stop the centrifuge which is quite convenient.
4. The centrifuge body is made of high-quality steel, and with high-quality steel centrifuge chamber, safe and reliable.
5. Automatically electric lid lock, over speed/over temperature protection and imbalance protection.
6. There are many kinds of rotors for your choice, both in high speed and low speed.
TG18 High Speed/Low Speed Centrifuge Technical Parameters:
| Max. Speed | 21000rpm |
| Max. RCF | 30910xg |
| Max. Capacity | 4x800ml |
| Timer | 0-99min |
| Speed Accuracy | ±20rpm |
| Noise(DB) | ≤65DBA |
| Voltage(V/HZ) | AC220V/110V,50HZ 10A |
| Dimension(LxWxHmm) | 685x500x385mm |
| Net Weight(Kg) | 70KG |
| Certificates | CE, ISO |
| Warranty | 1 Year |
TG18 High Speed/Low Speed Centrifuge Matched Rotors:
| Order No. | Rotor Type | Max Speed(r/min) | Volume(ml) | Max. RCF(xg) |
| G18-1 | Swing Rotor | 4000 | 4x800ml | 3450 |
| G18-2 | Microplate Rotor | 4000 | 4x4x96well | 2940 |
| G18-3 | Microplate Rotor | 4000 | 2x4x96well | 3210 |
| G18-4 | Microplate Rotor | 4000 | 2x3x48well | 2300 |
| G18-5 | Swing Rotor | 4000 | 4x30x5ml vacuum tube | 2840 |
| G18-6 | 4x30x7ml vacuum tube | 3140 | ||
| G18-7 | 4x18x10ml vacuum tube | 3140 | ||
| G18-8 | Swing Rotor | 4000 | Fat bottle | 3830 |
| G18-9 | Fixed Rotor | 16000 | 4x8PCR | 15760 |
| G18-10 | Fixed Rotor | 15000 | 6x8PCR | 21420 |
| G18-11 | Fixed Rotor | 16000 | 8x8PCR | 17480 |
| G18-12 | Fixed Rotor | 15000 | 12x8PCR | 22930 |
| G18-13 | Fixed Rotor | 15000 | 40×0.5ml | 22920 |
| G18-14 | Fixed Rotor | 21000 | 12×1.5/2ml | 30910 |
| G18-15 | Fixed Rotor | 16000 | 24×1.5/2ml | 23440 |
| G18-16 | Fixed Rotor | 14000 | 30×1.5/2ml | 20800 |
| G18-17 | Fixed Rotor | 13000 | 48×1.5/2ml | 17930 |
| G18-18 | Fixed Rotor | 16000 | 16x5ml | 22020 |
| G18-19 | Fixed Rotor | 16000 | 6x10ml | 21500 |
| G18-20 | Fixed Rotor | 15000 | 12x10ml | 22680 |
| G18-21 | Fixed Rotor | 13000 | 16x10ml | 19490 |
| G18-22 | Fixed Rotor | 13000 | 8x15ml | 17790 |
| G18-23 | Fixed Rotor | 11000 | 12x15ml | 14330 |
| G18-24 | Fixed Rotor | 5000 | 24x15ml | 3500 |
| G18-25 | Fixed Rotor | 5000 | 30x15ml | 3830 |
| G18-26 | Fixed Rotor | 14000 | 6x30ml | 19060 |
| G18-27 | Fixed Rotor | 13000 | 6x50ml(conical) | 18840 |
| G18-28 | Fixed Rotor | 13000 | 6x50ml(round) | 18730 |
| G18-29 | Fixed Rotor | 5000 | 12x50ml | 3860 |
| G18-30 | Fixed Rotor | 4000 | 24x50ml | 2970 |
| G18-31 | Fixed Rotor | 13000 | 4x85ml | 18940 |
| G18-32 | Fixed Rotor | 12000 | 4x100ml | 14850 |
| G18-33 | Fixed Rotor | 10000 | 6x100ml | 11380 |
| G18-34 | Fixed Rotor | 4000 | 12x100ml | 2970 |
| G18-35 | Fixed Rotor | 12000 | 24 capillaries | 15800 |
| G18-36 | Swing Rotor | 15000 | 4x5ml | 19920 |
| G18-37 | Vertical Rotor | 16000 | 16x5ml | 16540 |
| G18-38 | Vertical Rotor | 14000 | 8x30ml | 19750 |
The Corners of our Company____________________________________
This kit provides a rapid, single column method for the isolation and purification of total RNA (including miRNA) and proteins sequentially from a single sample of cultured animal cells, tissues, blood, bacteria, yeast, fungi or plants. The total RNA and proteins are both column purified in under 25 minutes using a single column.
Purified RNA is of a high quality and yield, and is suitable for NGS, RT-qPCR and microarrays.
This kit eliminates DNA efficiently using a gDNA removal column.
Proteins are eluted in buffer and are ready for downstream applications such as Western Blots, Mass Spec and ELISA. The proteins will not require precipitation, resuspending of pellets, or any further cleaning.
This kit is ideal for researchers who are interested in studying the transcriptome and proteome of a single sample, such as for studies of microRNA profiling, gene expression including gene silencing experiments or mRNA knockdowns, studies involving biomarker discovery, and for characterization of cultured cell lines. Norgen’s RNA/Protein Purification Plus Kit is especially useful for researchers who are isolating macromolecules from precious, difficult to obtain or small samples such as biopsy materials or single foci from cell cultures, as it eliminates the need to fractionate the sample. Furthermore, analysis will be more reliable since the RNA and proteins are derived from the same sample, thereby eliminating inconsistent results. The purified macromolecules are of the highest purity and can be used in a number of different downstream applications.
Protocol
Figure 1 / 2
Click for expanded view
| Kit Specifications | |
| Maximum Column Binding Capacity | 50 μg for RNA |
| Maximum Column Binding Capacity | 200 μg for Protein |
| Maximum Column Loading Volume | 650 μL |
| Size of RNA Purified | All sizes, including small RNA (< 200 nt) |
| Time to Complete 10 Purifications | 30 minutes |
| Average Yields*: HEK 293 Cells (1 x 106 cells) HEK 293 Cells (1 x 106 cells) Liver (15 mg) Liver (15 mg) | 10-15 μg RNA 70-100 μg protein 30-35 μg RNA 100-150 μg protein |
* Average yields will vary depending upon a number of factors including species, growth conditions used and developmental stage.
Storage Conditions and Product Stability
The Protein Loading Dye should be stored at -20°C after the addition of DL-Dithiothreitol (DTT). All solutions should be kept tightly sealed and stored at room temperature. This kit is stable for 1 year after the date of shipment.
| Component | Cat. 48200 (50 preps) |
|---|---|
| Buffer SKP | 40 mL |
| Wash Solution A | 38 mL |
| Elution Solution A | 6 mL |
| Wash Solution C | 30 mL |
| Binding Buffer A | 8 mL |
| Elution Buffer C | 4 mL |
| Protein Neutralizer | 4 mL |
| Protein Loading Dye | 2 mL |
| gDNA Removal Columns | 50 |
| RNA/Protein Purification Columns | 50 |
| Collection Tubes | 150 |
| Elution Tubes (1.7 mL) | 100 |
| Product Insert | 1 |
K-PullG6
SKU: 700004329
100/200 assays per kit
| Content: | 100 / 200 assays per kit |
| Shipping Temperature: | Ambient |
| Storage Temperature: | Short term stability: 2-8oC, Long term stability: See individual component labels |
| Stability: | > 2 years under recommended storage conditions |
| Analyte: | Pullulanase/Limit-Dextrinase |
| Assay Format: | Spectrophotometer |
| Detection Method: | Absorbance |
| Wavelength (nm): | 400 |
| Signal Response: | Increase |
| Limit of Detection: | 0.18 U/mL for pullulanase preparations (50-fold dilution) 0.01 U/g for limit dextrinase in milled malt |
| Reproducibility (%): | ~ 3% |
| Total Assay Time: | ~ 10 min (Pullanase), ~ 30 min (Limit-Dextrinase) |
| Application examples: | Assay of microbial pullulanase preparations. Measurement of limit-dextrinase in malt extracts. |
| Method recognition: | Novel method |
PullG6 assay for the measurement of pullulanase employs a water soluble defined substrate, namely 4,6-O-benzylidene-4-nitrophenyl-63-α-D-maltotriosyl-maltotriose (BPNPG3G3), coupled with the ancillary enzymes α-glucosidase and β-glucosidase. Upon hydrolysis of the substrate at the 1,6-α-linkage by pullulanase or limit-dextrinase, the released 4-nitrophenyl-β-maltotrioside is immediately hydrolysed to glucose and 4-nitrophenol by the concerted action of the α-glucosidase and β-glucosidase enzymes in the reagent mixture. The reaction is terminated and phenolate ions are developed by addition of dilute alkali. The absorbance is read at 400 nm and the value obtained correlates directly with pullulanase activity.
Explore more of our assay kit products for enzyme activity measurement.
Advantages