

The HiPure Fastfilter Plasmid DNA Midi Kits combine the power of HiPure technology with the time-tested consistency of alkaline-SDS lysis of bacterial cells to deliver high-quality DNA. HiPure DNA columns facilitate the binding, washing and elution steps thus enabling multiple samples to be simultaneously processed. This system also includes aspecial filter cartridge which replaces the centrifugation step following alkaline lysis. Plasmid DNA purified by this system is suitable for automated fluorescent DNA sequencing, restriction endonuclease digestion, transfection of mammalian cells, and other manipulations. Up to 250 µg high copy number plasmid DNA or 10-75 µg low copy number plasmid DNA can be purified from 15-50 mL overnight culture.
Specifications
| Features | Specifications |
| Main Functions | Isolation up to 250μg plasmid DNA from 30-50ml bacterial culture |
| Applications | Enzyme digestion, sequencing, PCR and labeling, etc. |
| Purification method | Midi spin column |
| Purification technology | Silica technology |
| Process method | Manual (centrifugation or vacuum) |
| Sample type | Conventional plasmid, plasmid less than 30KB |
| Sample amount | 30-50ml |
| Yield | 50-250µg |
| Elution volume | ≥300μl |
| Time per run | ≤60 minutes |
| Liquid carrying volume per column | 4ml |
| Binding yield of column | 250µg |
The HiPure Plasmid procedure is based on alkaline lysis of bacterial cells followed by adsorption of DNA onto silica in the presence of high salt. The unique silica membrane used in the kit completely replaces glass or silica slurries for plasmid DNA minipreps. The procedure consists of 3 basic steps: Preparationand clearing of a bacterial lysate by alkaline method,then transfer the supernatant to column to bind DNA. After washing proteins and other impurities, nucleic acid was finally eluted with low-salt buffer (10mm Tris, pH9.0, 0.5mm EDTA).
Advantages
Kit Contents
| Contents | P101302 | P101303 |
| Purification Times | 25 Preps | 100 Preps |
| RNase A | 10 mg | 40 mg |
| Buffer P1 | 80 ml | 300 ml |
| Buffer P2 | 80 ml | 300 ml |
| Buffer LEN3 | 40 ml | 150 ml |
| Buffer GBT | 60 ml | 250 ml |
| Buffer PW1 | 60 ml | 250 ml |
| Buffer PW2 | 20 ml | 100 ml |
| Elution Buffer | 30 ml | 120 ml |
| HiPure DNA Midi Columns III | 25 | 100 |
| Lysate Clear Midi Syringe | 25 | 100 |
| 15 ml Collection Tubes | 50 | 200 |
Storage and Stability
The kit components can be stored dry at room temperature (15-25°C) and are stable for at least 18 months under these conditions. If any precipitates form in the buffers, warm at 37℃ to dissolve. After addition of RNase A,Buffer P1 is stable for 6 months when stored at 2-8°C.
For any technical problems or customized products, please contact us.
F&Q about Endotoxin-free Plasmid Extraction Kit — P1156 ←click here
The HiPure Fastfilter Plasmid DNA Midi Kits combine the power of HiPure technology with the time-tested consistency of alkaline-SDS lysis of bacterial cells to deliver high-quality DNA. HiPure DNA columns facilitate the binding, washing and elution steps thus enabling multiple samples to be simultaneously processed. This system also includes aspecial filter cartridge which replaces the centrifugation step following alkaline lysis. Plasmid DNA purified by this system is suitable for automated fluorescent DNA sequencing, restriction endonuclease digestion, transfection of mammalian cells, and other manipulations. Up to 250 µg high copy number plasmid DNA or 10-75 µg low copy number plasmid DNA can be purified from 15-50 mL overnight culture.
Product Details
Sample Type:
Serum, Plasma, Whole Blood
Package Size:
48 Tests/Kit
Test Time:
5-20 Minutes
Target Disease:
African Swine Fever Virus
Product Name:
African Swine Fever Virus Isothermal Detetction Fluorescence Kit
Test Principle:
Nucleic Acid Detection
Target Species:
Pigs
High Light:
,
,
Product Description
Livestock Disease Kit with African swine fever virus Test Kit for Nucleic Acid Detection
Product parameters:
| Kit composition (WLRE8208KIT 48T/Pack) | |
| Composition | Content |
| E buffer | 1 mL×2 Tubes |
| B buffer | 150 μL×1Tube |
| Positive control template | 100 μL×1Tube |
| Reagents | 48T |
Product features and advantages:
| Product features and advantages | |
| Features | Advantages |
| High sensitivity | 1 copies/ml |
| Strong specificity | Specificity is superior to PCR |
| Short reaction time | 20min |
| Polymorphic reagent | Liquid, freeze-dried powder, freeze-dried ball |
| Easy to operate | Few steps of liquid dispensing; It is even possible to add only samples and amplify to get the resultsDesign of primers and probe is simple |
| Easy to store and transport | It is best preserved at -20℃, and can be stored at room temperature for up to 30 days in a cool place away from light.The freeze-dried form has a long storage time and is convenient for transportation |
| Low requirements on equipment | Applicable to Applied Biosystems 7500, QuantStudio 3/5, QuantStudio 6/7 Flex fluorescence quantitative PCR instrument;Applicable to our WL-16-III and other isothermal fluorescence detector |
Product application:
| Application | |
| Ultra-clean laboratory | African Swine Fever Virus Isothermal Detection |
| Indoor | |
Operation procedure and process:
| Operation procedure and process: |
| Take out the liquid components of the kit in advance, thaw at room temperature, and shake to mix. |
| Prepare freeze-dried reagents according to the number of samples to be tested, negative and positive controls, and add 37.5 μL E buffer to each freeze-dried reagent. |
| Select the appropriate nucleic acid extraction method and reagent to extract the sample nucleic acid |
| Add 10 μL nucleic acid template to the reaction tube (the amount of template can be adjusted to be filled with sterile water; That is, 10 μL nucleic acid template plus sterile water), 10 μL positive control template was added to positive control, and 10 μL sterile water was added to negative control |
| Add 2.5μL B buffer to each reaction tube and close the tube cap (for multiple reactions, it is recommended to add B buffer to the inside of the tube cap) |
| Thoroughly mix the reaction tube upside and down for 8-10 times. After mixing, shake (or rapidly centrifuge) the reaction liquid to the bottom of the tube and transfer it to the amplification zone. |
Performence Comparison Data:
| No. | TT value | Template concentration | Result determination |
| 1 | 4.2 | 10-1 | Positive |
| 2 | 5.5 | 10-2 | Positive |
| 3 | 10.2 | 10-3 | Positive |
| 4 | 17.0 | 10-4 | Positive |
| 5 | 12.0 | 10-5 | Positive |
| 6 | – | 10-6 | Negative |
| 7 | – | 10-7 | Negative |
| 8 | Negative control | Negative | |
Support and Services:
Livestock Disease Kit Technical Support and Services
We provide technical support and services for our Livestock Disease Kit. We are committed to helping you get the most out of your product and ensuring your satisfaction with our products and services.
If you have any questions or need technical support, please do not hesitate to contact us. We are here to help you make the most of your Livestock Disease Kit.
FAQ:
Livestock Disease Kit with African swine fever virus Test Kit for Nucleic Acid Detection