
endo-BCN-PEG8-PFP ester is a PEG linker featuring a BCN group and a PFP ester. BCN is a click chemistry handle used to react with azides on target molecules while the PFP is a good leaving group which is readily displaced by amines to form amides.

endo-BCN-PEG8-PFP ester is a PEG linker featuring a BCN group and a PFP ester. BCN is a click chemistry handle used to react with azides on target molecules while the PFP is a good leaving group which is readily displaced by amines to form amides.

endo-BCN-PEG8-PFP ester is a PEG linker featuring a BCN group and a PFP ester. BCN is a click chemistry handle used to react with azides on target molecules while the PFP is a good leaving group which is readily displaced by amines to form amides.

Product Description
Kit Storage and term of Validity
Storage term: stored at ≤-20℃,keep away from light, avoid heavy weight and repeated freezing and thawing.
Term of Validity: 14 months
Isothermal nucleic acid Principle Summary
The kit is based on room and constant temperature nucleic acid rapid amplification technology, its principle is that at room and constant temperature, the recombinase and primer form a protein/single-stranded nucleotide complex Rec/ssDNA, and invade the double-stranded DNA template with the help of auxiliary proteins and single-stranded binding protein SSB; then form a D-loop region at the invasion point and start to scan the DNA duplex, after finding the target region complementary to the primer and disintegration of the complex Rec/ssDNA, the polymerase also binds to the 3′ end of the primer to start the chain extension. The kit relies on the role of NFO enzyme and adds the designed specific molecular probes according to the template, and get the result by colloidal gold technology (sandwich method).
Technical Parameters:
| Parameters | Details |
|---|---|
| Product Name | DNA Isothermal Amplification Kit NFO |
| Manufacturer | Amp-future |
| Storage Temperature | -20°C |
| Kit Components | Enzymes, Buffers ,Reagents |
| Packaging | 48 Tests/box |
| Detection Limit | 500-1000copies/µL |
| Shipping | ICE |
| Test Time | 5-20mins |
Isothermal nucleic acid Product Features
1/ High sensitivity and specificity, short reaction time.
2/ The reagent form is freeze-dried, stable and easy to operate.
3/ The reaction can be operated by metal bath and water bath pot without purchasing expensive PCR apparatus.
Isothermal nucleic acid Applications
Suitable for DNA isothermal rapid amplification kit(NFO type)
Primer: Require pair of nucleotide primers with the length of 25-35 bp.
DNA basic kit reaction temperature is 39 to 42℃ and time is 5-20 minutes.
Notes
1/ Please avoid nucleic acid contamination and set blank control during reaction due to the high sensitivity of the kit.
2/ Please take out the required quantity of MIRA reaction units for the experiment, and put the rest under storage conditions when performing the experiment.
The kit is based on room and constant temperature nucleic acid rapid amplification technology, its principle is that at room and constant temperature, the recombinase and primer form a protein/single-stranded nucleotide complex Rec/ssDNA, and invade the double-stranded DNA template with the help of auxiliary proteins and single-stranded binding protein SSB; then form a D-loop region at the invasion point and start to scan the DNA duplex, after finding the target region complementary to the primer and disintegration of the complex Rec/ssDNA, the polymerase also binds to the 3′ end of the primer to start the chain extension. The kit relies on the role of NFO enzyme and adds the designed specific molecular probes according to the template, and get the result by colloidal gold technology (sandwich method).
K-RHAMNOSE
SKU: 700004334
50 / 100 assays (manual) / 550 assays (microplate) / 550 assays (auto-analyser)
| Content: | 50 / 100 assays (manual) / 550 assays (microplate) / 550 assays (auto-analyser) |
| Shipping Temperature: | Ambient |
| Storage Temperature: | Short term stability: 2-8oC, Long term stability: See individual component labels |
| Stability: | > 1 year under recommended storage conditions |
| Analyte: | L-Rhamnose |
| Assay Format: | Spectrophotometer, Microplate, Auto-analyser |
| Detection Method: | Absorbance |
| Wavelength (nm): | 340 |
| Signal Response: | Increase |
| Linear Range: | 5 to 100 µg of L-rhamnose per assay |
| Limit of Detection: | ~ 1.2 mg/L |
| Reaction Time (min): | ~ 5 min at 25oC or ~ 4 min at 37oC |
| Application examples: | Hydrolysates of plant material and polysaccharides, culture media / supernatants and other materials. |
| Method recognition: | Novel method |
The L-Rhamnose Assay Kit for the measurement of L-rhamnose in plant extracts, culture media/supernatants and other materials is a simple, rapid method.
L-Rhamnose occurs naturally in the L-form and is commonly present as a component of the carbohydrate moiety of eukaryotic glycoproteins and in plant cell wall polysaccharides. The most abundant occurrence of L-rhamnose is within the pectic fraction of plant cell wall polysaccharides. L-Rhamnose is commonly used as a non-metabolisable marker along with lactulose for dual-permeability testing in the diagnosis of intestinal diseases such as Crohn’s disease or coeliac disease.
Note for Content: The number of manual tests per kit can be doubled if all volumes are halved. This can be readily accommodated using the MegaQuantTM Wave Spectrophotometer (D-MQWAVE).
View more of our monosaccharide and disaccharide assay kits.
Advantages
The L-Rhamnose Assay Kit for the measurement of L-rhamnose in plant extracts, culture media/supernatants and other materials is a simple, rapid method.
This product is suitable for rapid extraction of RNA (include miRNA) from tissue, cells, blood, s and other clinical samples. RNA can be used directly for RT-PCR, quantitative RT-PCR, test of virus DNA and so on.
Specifications
| Features | Specifications |
| Main Functions | Isolation total RNA(miRNA)from tissue, cell using two columns and DNase plus reagent |
| Applications | RT-PCR, cDNA synthesis, second generation sequencing |
| Products | RNA, miRNA |
| Purification method | Mini spin column |
| Purification technology | Silica technology |
| Process method | Manual (centrifugation or vacuum) |
| Sample type | Clinical tissues, cells, lymphocytes |
| Sample amount | Tissue: <20 mgCells: <5 x 106 |
| Yield | 2-50μg |
| Elution volume | ≥30μl |
| Time per run | ≤25 minutes |
This product is based on silica column purification. Remove paraffin by Buffer DPS. Sample lysis withproteinase K digestion requires only 15 minutes. After lysis, samples are incubated at 80ºC for 15 minutes. Transfer to an adsorption column and RNA is adsorbed on the membrane, while protein is not adsorbed andis removed with filtration. After washing proteins and other impurities, RNA was finally eluted with low-saltbuffer.
Advantages
Kit Contents
| Contents | IVD4121 |
| Purification Times | 50 Preps |
| HiPure DNA Mini Column Ⅱ | 50 |
| HiPure RNA Mini Columns | 50 |
| 2ml Collection Tubes | 150 |
| Proteinase K | 24 mg |
| Protease Dissolve Buffer | 1.8 ml |
| DNase I | 600 μl |
| DNase Buffer | 6 ml |
| Buffer RTL | 40 ml |
| RNA Digestion Buffer | 15 ml |
| Buffer RWC* | 20 ml |
| Buffer RW2* | 20 ml |
| Nuclease Free Water | 10 ml |
Storage and Stability
Proteinase K should be stored at 2–8°C upon arrival. DNase I should be stored at -20°C. However, short-term storage (DNase I up to 1 weeks, Proteinase K up to 8 weeks) at room temperature (15–25°C) does not affect their performance. The remaining kit components can be stored at room temperature (15–25°C) and are stable for at least 18 months under these conditions.
This product is suitable for rapid extraction of RNA (include miRNA) from tissue, cells, blood, s and other clinical samples. RNA can be used directly for RT-PCR, quantitative RT-PCR, test of virus DNA and so on.