
Introduction
029120 Lugol Iodine
Usage:For starch hydrolysis test.
Specification:10ml.
10ml

029120 Lugol Iodine
Usage:For starch hydrolysis test.
Specification:10ml.
Features:
1.Microprocessor control, digital display, touch panel, parameters in running can be edited and change to display other running parameter and RCF.
2.Brushless frequency motor with simpler construction, more reliable performance, longer life and quietly running.
3.Automatic lid lock, LCD display, It can store 100 programs. super speed, over temperature protection and imbalance protection. The centrifuge body is made of high quality steel, safe and reliable.
4.Adapters are available by experiment requirements.
5.3 tiers protection steel cover, safe and reliable.
6.IEC CE EMC certificate.
TD5 Technical Parameter:
| Max. Speed | 5000rpm |
| Max. RCF | 4730×g |
| Max. Capacity | 4×250ml |
| Time Range | 0~99min |
| RPM/RCF Convert | Yes |
| Noise (dB) | ≤ 58 |
| Temperature | Normal |
| Acc/Dec | 10 Kinds |
| Speed Accuracy | ±20r/min |
| Temperature Accuracy | / |
| Voltage(V/Hz) | AC 220V/110V 50HZ/60HZ |
| Size (W x D x Hmm) | 570×400×320mm |
| Net /Gross weight(Kg) | 42KG /47KG |
| Certificates | CE,ISO & Calibration report are available |
Matched Rotors for TD5
| Order No | Rotor | Max | Volume(ml) | Max RCF(×g) |
| Speed(r/min) | ||||
| D5-1 | Swing rotor(round | 4000 | 4×250ml | 2880 |
| cup) | ||||
| D5-2 | Swing buckets | 4000 | 4×16×7ml | 2860 |
| D5-3 | 4000 | 4×16×5ml | 2470 | |
| D5-4 | 4000 | 4×13×10ml | 2830 | |
| D5-5 | 5000 | 4×1×50ml | 4730 | |
| Swing rotor | ||||
| D5-6 | 4×1×100ml | 4730 | ||
| D5-7 | 4×2×100ml | 3020 | ||
| D5-8 | 4×2×50ml | 3020 | ||
| D5-9 | 4×4×15ml | 3020 | ||
| D5-10 | 4×6×15ml | 3020 | ||
| D5-11 | 4×4×10/7 | 2770 | ||
| D5-12 | 4×4×5 vacuum tube | 2360 | ||
| ####### | adapters | |||
| D5-13 | 4×6×10/7 | 2770 | ||
| D5-14 | 4×6×5 vacuum tube | 2360 | ||
| adapters | ||||
| D5-15 | 4×8×10/7 | 2770 | ||
| D5-16 | 4×8×5 vacuum tube | 2360 | ||
| adapters | ||||
| D5-17 | 4×12×5 vacuum tube | 2480 | ||
| D5-18 | 4×12×7 vacuum tube | 2760 | ||
| D5-19 | 4×10×10 vacuum tube | 2880 | ||
| D5-20 | Microplate rotor | 4000 | 2×3×96 well | 2310 |
| D5-21 | Fixed rotor | 5000 | 6×15ml | 2540 |
| D5-22 | 5000 | 12×15ml | 3080 | |
| D5-23 | 5000 | 24×15ml | 3500 | |
| D5-24 | 5000 | 30×15ml | 3830 | |
| D5-25 | 5000 | 4×50ml | 2520 | |
| D5-26 | Fixed rotor | 5000 | 6×50ml | 2850 |
| D5-27 | 4000 | 12×50ml | 2470 | |
| D5-28 | 5000 | 4×100ml | 2630 | |
| D5-29 | 5000 | 6×100ml | 3130 |
Adapter for 250 round cup and square cup
| VolumeCup | 5ml | 7ml | 10ml | 15ml | 50ml |
| 250ml(Square) | 9pcs/cup | 9 | 9 | 4 | 1 |
| 250ml(Round) | 7pcs/cup | 7 | 7 | 4 | 1 |
Rotor with adapter
The HighRanger 1 kb DNA Ladder is prepared to ensure quality and batch-to-batch consistency. This Ladder contains thirteen discrete fragments ranging from 300 bp to 10,000 bp with a higher intensity reference band at 5000 bp. This Ladder is ideal for quick sizing of PCR products and restriction digests.
Contents
1mL of premixed DNA ladder (0.5µg/10µL) in loading buffer (10mM EDTA, 10% glycerol, 0.015% bromophenol blue, and 0.17% SDS).
Figure 1 / 1
Click for expanded view
HighRanger 1kb DNA Ladder (Cat# 11900) – 100 loads
Ladder Properties:
• Thirteen discrete bands, ranging from 300 bp to 10000 bp
• Higher intensity band at 5000 bp for easy reference
| Fragment | Size (bp) | Mass (ng) |
| 1 | 10000 | 58 |
| 2 | 8000 | 53 |
| 3 | 6000 | 46 |
| 4 | 5000 | 67 |
| 5 | 4000 | 56 |
| 6 | 3000 | 47 |
| 7 | 2500 | 41 |
| 8 | 2000 | 34 |
| 9 | 1500 | 29 |
| 10 | 1000 | 18 |
| 11 | 700 | 13 |
| 12 | 500 | 23 |
| 13 | 300 | 14 |
Recommended Use:
Mix thoroughly. For best results, load 10µL of DNA ladder per well. For precise mass determination with a densitometer, stain gel after electrophoresis using 0.5µg/mL ethidium bromide for 30-40 minutes. The table above shows the size and mass for each band based on 10µL ladder per well.
Storage:
This kit is stable for 2 years after the date of shipment.
This ladder was standardized using 10µL of DNA per lane on a 0.8 cm thick, 13 x 15 cm, 1.0% agarose gel run in TAE buffer.
The Kit is specially designed for simultaneous purification of genomic DNA and total RNA from formalin-fixed, paraffin-embedded (FFPE) tissue sections. Purified DNA/RNA is suitable for use in applications such as real-time PCR and Pyrosequencing.
Specifications
| Features | Specifications |
| Main FunctionsC | Co-isolation total RNA and DNA from FFPE tissue |
| Applications | RT-PCR, cDNA synthesis, PCR and second-generation sequencing, etc. |
| Purification method | Polydisperse magnetic beads |
| Purification technology | Magnetic beads technology |
| Process method | Manual or automatic |
| Adaptive instrument | Nucleic acid extractor and pipetting workstation |
| Sample type | FFPE slice, FFPE puncture sample, embedded tissue |
| Sample amount | No more than six 10µm sections of 150 mm2 surface area or three 20µm sections of 150 mm2 surface area. |
FFPE samples are incubated in an optimized lysis buffer, which results in the release of RNA and precipitation of DNA. After centrifugation, the RNA-containing supernatant and DNA-containing pellet are then processed separately to purify RNA and DNA. After adding magnetic particles and binding solution, DNA/RNA will be adsorbed on the surface of magnetic particles, and impurities such as proteins will be removed without adsorption. The adsorbed particles were washed with washing solution to remove proteins and impurities, washed with ethanol to remove salts, and finally DNA/RNA was eluted by RNase Free Water.
| Contents | IVD3026 |
| Purification Times | 200 Preps |
| MagBind Particles | 9.0 ml |
| Proteinase K | 180 mg |
| Protease Dissolve Buffer | 10 ml |
| Buffer DPS | 150 ml |
| Buffer FRL | 40 ml |
| Buffer ATL | 40 ml |
| Buffer AL | 80 ml |
| Buffer BXW1* | 110 ml |
| RNase Free Water | 30 ml |
Storage and Stability
Proteinase K and MagBind Particles should be stored at 2-8°C upon arrival. However, short-term storage (up to 24 weeks) at room temperature (15-25°C) does not affect their performance. The remaining kit components can be stored at room temperature (15-25°C) and are stable for at least 18 months under these conditions.
The Kit is specially designed for simultaneous purification of genomic DNA and total RNA from formalin-fixed, paraffin-embedded (FFPE) tissue sections. Purified DNA/RNA is suitable for use in applications such as real-time PCR and Pyrosequencing.