
Introduction
029161 Catalase Detection Reagent
Usage:For Catalase Detection.
Specification:2ml*10vials
2ml*10vials

029161 Catalase Detection Reagent
Usage:For Catalase Detection.
Specification:2ml*10vials
MagPure Circulating DNA Mini Kit is designed for purification of high quality circulating DNA (cfDNA) fromcell-free body fluids (such as plasma, serum). The purified DNA is suitable for direct use in downstream applications such as PCR, real-time PCR, biochip analysis and NGS.
Specifications
| Features | Specifications |
| Main Functions | Isolation circulating DNA from 0.2-0.6ml plasma, serum, body fluids |
| Applications | qPCR, NGS, etc. |
| Purification technology | Magnetic beads technology |
| Process method | Manual or automatic |
| Sample type | Serum, plasma |
| Sample amount | 0.2-0.6ml |
| Elution volume | ≥30μl |
| Time per run | ≤50 minutes |
This product is based on the purification method of high binding magnetic particles. The sample is lysed and digested under the action of lysate and protease. DNA is released into the lysate. After adding magnetic particles and binding solution, DNA will be adsorbed on the surface of magnetic particles, and impurities such as proteins will be removed without adsorption. The adsorbed particles were washed with washing solution to remove proteins and impurities, washed with ethanol to remove salts, and finally DNA was eluted by elution buffer.
| Contents | IVD5432 |
| Purification Times | 200 |
| MagPure Particles G | 14 ml |
| Carrier RNA | 310 μg |
| Proteinase K | 180 mg |
| Protease Dissolve Buffer | 10 ml |
| Buffer MLK | 250 ml |
| Buffer MAW1 | 250 ml |
| Buffer MW2* | 2 x 50 ml |
| Elution Buffer | 60 ml |
| Contents | IVD5432-F-96A | IVD5432-F-96B | IVD5432-F-96C |
| Sample amount | 200~350μl | 400~700μl | |
| Carrier RNA | 110 μg | 110 μg | |
| Proteinase K | 50 mg | 100 mg | |
| Protease Dissolve Buffer | 5 ml | 6 ml | |
| Elution Buffer | 15 ml | 15 ml | |
| Tip | 1 | 1 | |
| Sample Plate A | 500μl Buffer MLK | 500μl Buffer MLK | |
| Sample Plate B | / | 500μl Buffer MLK | |
| Wash Plate 1 | 700μl Buffer MAW1 | 700μl Buffer MAW1 | |
| Wash Plate 2 | 25μl Buffer MPG2700μl Buffer MW2 | 25μl Buffer MPG2700μl Buffer MW2 | |
| Wash Plate 3 | 700μl Buffer MW2 | 700μl Buffer MW2 | |
| Elution Plate | / | / |
| Contents | IVD5432-TL-06A | IVD5432-TL-06B | IVD5432-TL-06C |
| Sample amount | 300~350μl | 600~700μl | 900~1050μL |
| Carrier RNA | 310 μg | 310 μg | 310 μg |
| Proteinase K | 50 mg | 100 mg | 150 mg |
| Protease Dissolve Buffer | 6 ml | 6 ml | 10 ml |
| Elution Buffer | 15 ml | 15 ml | 15 ml |
| DA-Tip | 12 | 12 | 12 |
| Row 1/7 | 600μl Buffer MLK | 600μl Buffer MLK | 600μl Buffer MLK |
| Row 2/8 | / | 600μl Buffer MLK | 600μl Buffer MLK |
| Row 3/9 | 600μl Buffer MAW1 | 600μl Buffer MAW1 | 600μl Buffer MLK |
| Row 4/10 | 20μl Buffer MPG2600μl Buffer MW2 | 20μl Buffer MPG2600μl Buffer MW2 | 30μl Buffer MPG2900μl Buffer MAW1 |
| Row 5/11 | 600μl Buffer MW2 | 600μl Buffer MW2 | 900μl Buffer MW2 |
| Row 6/12 | / | / | / |
Storage and Stability
Proteinase K, Carrier RNA and MagPure Particles G should be stored at 2–8°C upon arrival. However, short-term storage (up to 12 weeks) at room temperature (15–25°C) does not affect their performance. Theremaining kit components can be stored dry at room temperature (15–25°C) and are stable for at least18 months under these conditions.The entire kit can be stored at 2–8°C, but in this case buffers should beredissolved before use. Make sure that all buffers are at room temperature when used.
MagPure Circulating DNA Mini Kit is designed for purification of high quality circulating DNA (cfDNA) fromcell-free body fluids (such as plasma, serum). The purified DNA is suitable for direct use in downstream applications such as PCR, real-time PCR, biochip analysis and NGS.
Details
The HiPure Plasmid DNA Mega Kits combine the power of HiPure technology with the time-tested consistency of alkaline-SDS lysis of bacterial cells to deliver high-quality DNA. HiPure DNA columns facilitate the binding, washing and elution steps thus enabling multiple samples to be simultaneously processed. Plasmid DNA purified by this system is suitable for automated fluorescent DNA sequencing, restriction endonuclease digestion, transfection of mammalian cells, and other manipulations. Up to 10 mg high copy number plasmid DNA can be purified from 500 mL overnight culture.
Specifications
| Features | Specifications |
| Main Functions | Isolation up to 10mg endotoxin-free plasmid DNA from 500ml bacterial culture |
| Applications | Cell transfection, animal injection, etc. |
| Purification method | Mega spin column |
| Purification technology | Silica technology |
| Process method | Manual (centrifugation or vacuum) |
| Sample type | High copy plasmid vector |
| Sample amount | 500ml LB |
| Yield | 1~10mg |
| Elution volume | ≥2ml |
| Time per run | ≤70 minutes |
| Liquid carrying volume per column | 50ml |
| Binding yield of column | 10mg |
The HiPure Plasmid procedure is based on alkaline lysis of bacterial cells followed by adsorption of DNA onto silica in the presence of high salt. The unique silica membrane used in the kit completely replaces glass or silica slurries for plasmid DNA minipreps. The procedure consists of 3 basic steps: Preparation and clearing of a bacterial lysate by alkaline method,then transfer the supernatant to column to bind DNA. After washing proteins and other impurities, nucleic acid was finally eluted with low-salt buffer (10mm Tris, pH9.0, 0.5mm EDTA).
Advantages
Kit Contents
| Contents | P111602 | P111603 |
| Purification Times | 10 Preps | 50 Preps |
| RNase A | 60 mg | 2 x 150 mg |
| Buffer E1 | 220 ml | 2 x 550 ml |
| Buffer E2 | 220 ml | 2 x 550 ml |
| Buffer E3 | 220 ml | 2 x 550 ml |
| Buffer E4 | 220 ml | 2 x 550 ml |
| Buffer E5 | 120 ml | 550 ml |
| Buffer PW2 | 25 ml | 2 x 100 ml |
| Elution Buffer | 30 ml | 120 ml |
| HiPure EF Maxi Columns | 10 | 50 |
| Lysate Clear Maxi Syringe | 10 | 50 |
| 50 ml Collection Tubes | 20 | 100 |
Storage and Stability
The kit components can be stored dry at room temperature (15-25°C) and are stable for at least 18 months under these conditions. If any precipitates form in the buffers, warm at 37℃ to dissolve.
For any technical problems or customized products, please contact us.
F&Q about Endotoxin-free Plasmid Extraction Kit — P1156 ←click here
The HiPure Plasmid DNA Mega Kits combine the power of HiPure technology with the time-tested consistency of alkaline-SDS lysis of bacterial cells to deliver high-quality DNA. HiPure DNA columns facilitate the binding, washing and elution steps thus enabling multiple samples to be simultaneously processed. Plasmid DNA purified by this system is suitable for automated fluorescent DNA sequencing, restriction endonuclease digestion, transfection of mammalian cells, and other manipulations. Up to 10 mg high copy number plasmid DNA can be purified from 500 mL overnight culture.
endo-BCN-OH is a click chemistry handle which readily reacts with azides. The primary alcohol allows it to be ligated to other linkers.
endo-BCN-OH is a click chemistry handle which readily reacts with azides. The primary alcohol allows it to be ligated to other linkers.