

Amine-PEG4-Amide-Tri(3-methoxypropanamide-PEG10-Propargyl) Methane HCl salt is a crosslinker consisting of an amino group with three propargyl groups. The amino group is reactive with carboxylic acids, activated NHS esters, carbonyls (ketone, aldehyde), etc. The propargyl groups can form triazole linkage with azide-bearing compounds or biomolecules via copper catalyzed Click Chemistry. Reagent grade, for research use only.
Amine-PEG4-Amide-Tri(3-methoxypropanamide-PEG10-Propargyl) Methane HCl salt is a crosslinker consisting of an amino group with three propargyl groups. The amino group is reactive with carboxylic acids, activated NHS esters, carbonyls (ketone, aldehyde), etc. The propargyl groups can form triazole linkage with azide-bearing compounds or biomolecules via copper catalyzed Click Chemistry. Reagent grade, for research use only.
Attogene’s Human IgG/IgM universal lateral flow assay kit is a ready-to-use, universal test strip, which is based on the lateral flow technology that uses gold particles containing streptavidin to conveniently capture biotinylated antigens. The device is designed to easily develop qualitative or quantitative rapid test systems for detection of anti-human IgG and IgM antibody that react to the any antigen that can be biotinylated (i.e. viral antigen, autoimmune antigen) and is easily customizable providing every laboratory with the possibility to perform assay feasibility.
Antibody tests are a method of choice to determine if a person has been exposed to a pathogen or not. They are also incredibly valuable in the detection of autoantibodies that can be found in human autoimmune disorders. In this test, a biotinylated antigen (User supplied) is mixed with a biotinylated rabbit IgG (bind to goat anti rabbit control line) and sample (human sera or plasma) is simply mixed into with the specially designed assay running buffer in a well of the supplied 96-well plate, mixed and is then added to the sample port of the cassette. Generally, the reaction is complete in 10-15 minutes. It is very important to note that the relative stoichiometry between the biotinylated antigen, biotinylated rabbit IgG added, and the streptavidin gold is critical for assay optimization. The appropriate concentration of biotinylated antigen to use with strips is dependent upon the purity and sequence and a standard curve can be used to determine the relative ratio (generally between 1ng-100ng per test). A positive control line (biotin-rabbit IgG) antibody will bind to the goat anti rabbit (GAR) line on the test to ensure the assay is running appropriately.
This product provides a fast and easy way to purify DNA from plant and fungal tissue. Up to 3g of tissue can be processed. Easy-to-use Plant procedures provide pure total DNA (genomic, mitochondrial, and chloroplast) for reliable PCR and southern blot in less than 1 hour.
Specifications
| Features | Specifications |
| Main Functions | Isolation total DNA from 3g plant and fungal tissue |
| Applications | PCR, SSR, AFLP, RAPD and southern blot, etc. |
| Purification method | Mini spin column |
| Purification technology | Silica technology |
| Process method | Manual (centrifugation or vacuum) |
| Sample type | Various plant samples (including conventional, polysaccharides and polyphenols) |
| Sample amount | Fresh / frozen plant samples: 2-3 gDried plant / seed samples: 0.5-1 g |
| Elution volume | ≥500μl |
| Time per run | ≤120 minutes |
| Liquid carrying volume per column | 20ml |
| Binding yield of column | 5mg |
This product is based on silica Column purification. Plant material is first mechanically disrupted and then lysed by addition of lysis buffer and incubation. RNase A in the lysis buffer digests the RNA in the sample. After lysis, proteins and polysaccharides are salt-precipitated. Binding buffer and ethanol are added to the cleared lysate to promote binding of the DNA to the HiPure membrane. The sample is then applied to a column and then centrifuged.DNA binds to the membrane, while contaminants such as proteins and polysaccharides are efficiently removed by 2 wash steps. Pure DNA is eluted in a small volume of low-salt buffer or water.
Kit Contents
| Contents | D316302 | D316303 |
| Purification Times | 10 Preps | 50 Preps |
| RNase A | 20 mg | 90 mg |
| Protease Dissolve Buffer | 1.8 ml | 10 ml |
| Buffer PAL | 180 ml | 900 ml |
| Buffer GWP | 150 ml | 800 ml |
| Buffer GW2 | 25 ml | 200 ml |
| Buffer AE | 30 ml | 120 ml |
| HiPure DNA Maxi Columns II | 10 | 50 |
| 50 ml Collection Tubes | 20 | 100 |
Storage and Stability
RNase A should be stored at 2-8°C upon arrival. However, short-term storage (up to 12 weeks) at room temperature (15-25°C) does not affect its performance. The remaining kit components can be stored dry at room temperature (15-25°C) and are stable for at least 18 months under these conditions. The entire kit can be stored at 2-8°C, but in this case buffers should be redissolved before use. Make sure that all buffers are at room temperature when used.
| Name | CAT NO | Fresh / frozen tissue amount | Dried tissue amount | Column type | Elution volume | Yield (muscle) |
| HiPure Plant DNA Mini Kit | D3187 | 150mg | 40mg | 1.5ml column | 50 – 100μl | 3-70μg |
| HiPure HP Plant DNA Maxi Kit | D3163 | 5g | 1g | 50ml column | 0.7 – 3ml | 75-1250μg |
| HiPure SF Plant DNA Kit | D3164 | 100mg | 20mg | 1.5ml column | 50 – 100μl | 3-50μg |
| HiPure SF Plant DNA 96 Kit | D3167 | 50mg | 15mg | 96 well plate | 75 – 150μl | 3-30μg |
This product provides a fast and easy way to purify DNA from plant and fungal tissue. Up to 3g of tissue can be processed. Easy-to-use Plant procedures provide pure total DNA (genomic, mitochondrial, and chloroplast) for reliable PCR and southern blot in less than 1 hour.