

K-MBG4
SKU: 700004319
100 assays (manual) / 400 assays (auto-analyser)
| Content: | (Malt β-glucanase) 100 assays (manual) / 400 (auto-analyser) Or (Lichenase) 100 / 200 assays (manual) / 330 (auto-analyser) |
| Shipping Temperature: | Ambient |
| Storage Temperature: | Short term stability: 2-8oC, Long term stability: See individual component labels |
| Stability: | > 2 years under recommended storage conditions |
| Analyte: | β-Glucanase/Lichenase |
| Assay Format: | Spectrophotometer, Auto-analyser |
| Detection Method: | Absorbance |
| Wavelength (nm): | 400 |
| Signal Response: | Increase |
| Limit of Detection: | (Malt β-glucanase) 4.3 x 10-4 U/mL Or (Lichenase) 9.1 x 10-5 U/mL |
| Reproducibility (%): | ~ 3% |
| Total Assay Time: | (Malt β-glucanase) ~ 20 min Or (Lichenase) ~ 10 min |
| Application examples: | Crude malt extracts, industrial enzyme preparations. |
| Method recognition: | Novel method |
The MBG4 reagent contains a single substrate, namely 4,6-O-benzylidene-2-chloro-4-nitrophenyl-β-(31-β-D-cellotriosyl-glucoside) (BCNPBG4). The benzylidene acetal group prevents any hydrolytic action by exo-acting hydrolytic enzymes such as β-glucosidase or cellobiohydrolase.
Mixed linkage β-glucanase (endo-1,3:1,4-β-glucanase) / lichenase (EC 3.2.1.73) acts specifically to release 2-chloro-4-nitrophenol (CNP) from this substrate. The rate of release of CNP is directly related to the β-glucanase/lichenase activity in a sample. The reaction is terminated and the phenolate colour is developed on addition of Tris buffer solution (pH = 10.0).
Note that the substrate is not hydrolysed by β-glucosidase or cellobiohydrolase. The substrate can be hydrolysed by certain endo-cellulases (e.g. Trichoderma sp.) but this does not result in an increase in absorbance.
Discover more assay kits for enzyme activity measurement.
Data calculators are located in the Documents tab.
Advantages
The MBG4 reagent contains a single substrate, namely 4,6-O-benzylidene-2-chloro-4-nitrophenyl-β-(31-β-D-cellotriosyl-glucoside) (BCNPBG4). The benzylidene acetal group prevents any hydrolytic action by exo-acting hydrolytic enzymes such as β-glucosidase or cellobiohydrolase.
Introduction
Blood samples contain rich DNA, including mitochondrial DNA, genomic DNA, circulating DNA (mostly released into blood after tumor cell apoptosis) in white blood cells, as well as parasitic viral or microbial DNA. These DNA are important parameters in clinical testing or diagnosis, which are also valuable materials for medical research. There are three main issues with extracting DNA from blood samples:
1. The sample is highly infectious, posing great harm to operators and the environment.
2. The source of DNA is complex and aportion of the nucleic acid, such as viral DNA or free DNA, may be lost during the operation, leading to downstream detection failure;
3. Blood sample contains a large amount of impurities and inhibitory factors.
Currently there are many methods available for extracting DNA from whole blood samples, such as phenol chloroform extraction, salting out method, etc. However, these methods require pre-treatment of blood sample, which removes red blood cells and isolate white blood cells in the first step. Due to the requirement that it cannot inactivate or kill pathogens during the process of removing red blood cells, the waste liquid (red blood cell lysate) and consumables may be contaminated by pathogens and become infectious, posing a danger to the entire laboratory environment and operators. In addition, during the process of removing red blood cells, useful nucleic acid information such as viruses, microorganisms, or circulating DNA is also lost, leading to experiment or detection failures.
The HiPure Blood DNA Kits series provided by Magen Company uses silica gel column purification technology, which can directly lyse whole blood samples without the need for white blood cell separation. Whole blood samples are directly mixed with lysates and proteases, resulting in the inactivation of pathogens, greatly reducing the infectivity, environmental pollution, and the chance of operators being infected. Due to the direct lysis and digestion of samples, except lymphocyte DNA, other circulating DNA as well as DNA from viruses and microorganisms, can also be recovered.
This product provides fast and easy methods for purification of total DNA for reliable PCR and Southern blotting. Total DNA (e.g., genomic, viral, mitochondrial) can be purified from whole blood, tissue and culture cells.
Specifications
| Features | Specifications |
| Main Functions | Isolation total DNA from 10ml blood and 1g tissue using Maxi column |
| Applications | PCR, southern bolt and virus detection, etc |
| Purification method | Maxi spin column |
| Purification technology | Silica technology |
| Process method | Manual (centrifugation or vacuum) |
| Sample type | Tissue, cell, blood, saliva, swab, blood spot, semen and other clinical samples |
| Sample amount | 3-10ml |
| Elution volume | ≥700μl |
| Time per run | ≤90 minutes |
| Liquid carrying volume per column | 4ml |
| Binding yield of column | 5mg |
This product is based on silica column purification. The sample is lysed and digested with lysate and protease, DNA is released into the lysate. Transfer to an adsorption column. Nucleic acid is adsorbed on the membrane, while protein is not adsorbed and is removed with filtration. After washing proteins and other impurities, Nucleic acid was finally eluted with low-salt buffer (10mm Tris, pH9.0, 0.5mm EDTA).
| Contents | D311502 | D311503 |
| Purification Times | 10 | 50 |
| HiPure gDNA Maxi Columns | 10 | 50 |
| 50ml Collection Tubes | 20 | 100 |
| Buffer ATL | 120 ml | 550 ml |
| Buffer AL | 120 ml | 2 x 300 ml |
| Buffer GW1* | 53 ml | 220 ml |
| Buffer GW2* | 25 ml | 110 ml |
| RNase A | 40 mg | 180 ml |
| Proteinase K | 120 mg | 540 mg |
| Protease Dissolve Buffer | 12 ml | 50 ml |
| Buffer AE | 30 ml | 120 ml |
Storage and Stability
Proteinase K, RNase A should be stored at 2-8°C upon arrival. However, short-term storage (up to 12 weeks) at room temperature (15-25°C) does not affect their performance. The remaining kit components can be stored at room temperature (15-25°C) and are stable for at least 18 months under these conditions.
| Name | CAT NO | Sample amount | Leukocyte protocol* | Colum type | Elutio volume | Average yield | Time per run |
| HiPure Blood DNA Mini Kit | D3111 | 10-200μl | 1ml | 2ml column | ≥20μl | 5-9μg/200μl | ≤30 minutes |
| HiPure Tissue&Blood DNA Midi Kit | D3113 | 0.2-2ml | 10ml | 1.5ml column | ≥300μl | 20-40μg/1m | ≤80 minutes |
| HiPure Tissue&Blood DNA Maxi Kit | D3115 | 3 -10ml | 10ml | 15ml column | ≥700μl | 20-40μg/1m | ≤90 minutes |
| HiPure Tissue&Blood DNA 96 Kit | D3117 | 1-200μl | 1ml | 96 well plate | 3-8μg/200μl |
Blood samples contain rich DNA, including mitochondrial DNA, genomic DNA, circulating DNA (mostly released into blood after tumor cell apoptosis) in white blood cells, as well as parasitic viral or microbial DNA. These DNA are important parameters in clinical testing or diagnosis, which are also valuable materials for medical research. There are three main issues with extracting DNA from blood samples:
The Hepatitis B virus (HBV) is mainly transmitted via blood or blood products. In addition, sexual, oral and perinatal infections are also possible. Early symptoms of the infection include appetite loss, vomiting and abdominal symptoms, with approximately 10-20% of those patients developing fever as well as rheumatoid joint and muscle pain. Jaundice, which may be accompanied by itching, will then develop within 2-14 days. Fulminant hepatitis then occurs in about 1% of all infected patients, which in severe cases may be fatal. Of those individuals infected by HBV, 5-10% will develop chronic liver inflammation which may progress to cirrhosis of the liver or, in the worst case, primary liver cell carcinoma. The HBV virus is a hepadnavirus that has a circular genome composed of partially double-stranded DNA.
HBV TaqMan PCR Kit, 100 reactions
HBV TaqMan PCR Probe/Primer Set and Controls, 100 reactions
For research use only and NOT intended for in vitro diagnostics.
Figure 1 / 3
Click for expanded view
Storage Conditions and Product Stability
All kit components can be stored for 2 years after the date of production without showing any reduction in performance.
All kit components should be stored at -20°C upon arrival. Repeated thawing and freezing (> 2 x) of the Master Mix and Positive Control should be avoided, as this may affect the performance of the assay. If the reagents are to be used only intermittently, they should be frozen in aliquots.
| Component | Cat. TM29250 (100 rxns) | Cat. TM29210 (100 rxns) |
|---|---|---|
| MDx TaqMan 2X PCR Master Mix | 2 x 700 μL | – |
| HBV Primer & Probe Mix | 280 μL | 280 μL |
| HBV Positive Control | 150 μL | 150 μL |
| Nuclease-Free Water (Negative Control) | 1.25 mL | 1.25 mL |
| Product Insert | 1 | 1 |