

DBCO-PEG6-DBCO is a monodisperse click chemistry linker containing two terminal DBCO groups with hydrophilic PEG spacer arm. DBCO will react with azide-bearing compounds or biomolecules to form a stable triazole linkage without copper catalyst. PEG spacer arm can increase water solubility and membrane permability. Reagent grade, for research purpose. Please contact us for GMP-grade inquiries.
DBCO-PEG6-DBCO is a monodisperse click chemistry linker containing two terminal DBCO groups with hydrophilic PEG spacer arm. DBCO will react with azide-bearing compounds or biomolecules to form a stable triazole linkage without copper catalyst. PEG spacer arm can increase water solubility and membrane permability. Reagent grade, for research purpose. Please contact us for GMP-grade inquiries.
SKU: X9602 (for X96)
The Permagen 0.2 mL PCR Tube Stand was designed to fit our X96 or X396 Magnet plate, however, it may also be used as a stand-alone plate for use in manual and automation applications for 0.2 mL PCR strips & tubes
The Permagen 0.2 mL PCR Tube Stand was designed to fit our X96 or X396 Magnet plate, however, it may also be used as a stand-alone plate for use in manual and automation applications for 0.2 mL PCR strips & tubes
Features
1.Brushless frequency motor,in great torque, free maintenance, no powder pollution, quick in speed up and down.
2.Microprocessor control
3.Digital display in time, speed and RCF.
4. 10 kinds of program stored in the memory, 10 kinds of accelerating and decelerating speed for your choice.
5. Automatically electric lid lock, over speed, over temperature protection and imbalance protection.
6.High quality steel centrifuge body , stainless steel chamber, 3 tiers protection,safe and reliable.
7. Rotor is connected to spindle by specialized taper sleeve, loading simple and quick, no direction
TG16 Technical Parameter:
| Max. Speed | 16000rpm |
| Max. RCF | 20600×g |
| Max. Capacity | 6×100ml |
| Time Range | 0~99min |
| RPM/RCF Convert | Yes |
| Noise (dB) | ≤ 65 |
| Acc/Dec | 10 Kinds |
| Speed Accuracy | ±20r/min |
| Temperature Accuracy | ±1℃ |
| Voltage(V/Hz) | AC 220V/110V 50HZ/60HZ |
| Size (L x W x Hmm) | 513×370×320mm |
| Net Weight/Gross weight(Kg) | 48KG/55kg |
| Certificates | CE,ISO & Calibration report are available |
Matched Rotor for TG16
| Order No | Rotor | Max speed (rpm) | Max Volume(ml) | Max RCF (g) |
| G16-1 | Angle rotor | 14000 | 4×8PCR | 12070 |
| G16-2 | Angle rotor | 13000 | 6×8PCR | 16080 |
| G16-3 | Angle rotor | 14000 | 8×8PCR | 13390 |
| G16-4 | Angle rotor | 13000 | 12×8PCR | 17220 |
| G16-5 | Angle Rotor | 15000 | 30×0.5ml | 18510 |
| G16-6 | Angle Rotor | 14000 | 40×0.5ml | 19970 |
| G16-7 | Angle Rotor | 16000 | 12×1.5/2ml | 17940 |
| G16-8 | Angle Rotor | 15000 | 24×1.5/2ml | 20600 |
| G16-9 | Angle Rotor | 13500 | 30×1.5/2ml | 19340 |
| G16-10 | Angle Rotor | 11000 | 48×1.5/2ml | 12840 |
| G16-11 | Angle Rotor | 15000 | 16×5ml | 19350 |
| G16-12 | Angle Rotor | 14000 | 12×7ml | 16370 |
| G16-13 | Angle Rotor | 14000 | 6×10ml | 16460 |
| G16-14 | Angle Rotor | 13000 | 12×10ml | 14510 |
| G16-15 | Angle Rotor | 10000 | 12×15ml | 11840 |
| G16-16 | Angle Rotor | 5000 | 24×15ml | 3080 |
| G16-17 | Angle Rotor | 5000 | 30×15ml | 3830 |
| G16-18 | Angle Rotor | 12000 | 8×20ml | 14510 |
| G16-19 | Angle Rotor | 12000 | 6×30ml | 14000 |
| G16-20 | Angle Rotor | 11000 | 6×50ml | 13480 |
| G16-21 | Angle Rotor | 12000 | 6×70ml | 10810 |
| G16-22.1 | Angle Rotor | 12000 | 4x100ml | 14850 |
| G16-22 | Angle Rotor | 8000 | 6×100ml | 7280 |
| G16-23 | Angle Rotor | 12000 | 24 pieces capillary vessel | 15800 |
| G16-24 | Microplate rotor | 4000 | 2×3×48 Well | 2300 |