

endo-BCN-OH is a click chemistry handle which readily reacts with azides. The primary alcohol allows it to be ligated to other linkers.
endo-BCN-OH is a click chemistry handle which readily reacts with azides. The primary alcohol allows it to be ligated to other linkers.
The HiPure Plasmid EF Maxi Kit combines the power of HiPure technology with Magen’s innovative endotoxin removal technology (ETR) to deliver high-quality plasmid DNA with low endotoxin levels for use in eukaryotic transfection, and in vitro experiments. Up to 1000 µg high copy number plasmid DNA or 200 µg low copy number plasmid DNA can be purified from 150 mL overnight culture.
F&Q about Endotoxin-free Plasmid Extraction Kit — P1156 ←click here
Specifications
| Features | Specifications |
| Main Functions | Isolation up to 1.5mg endotoxin-free plasmid DNA from 200ml bacterial culture |
| Applications | Cell transfection, animal injection, etc. |
| Purification method | Maxi spin column |
| Purification technology | Silica technology |
| Process method | Manual (centrifugation or vacuum) |
| Sample type | Conventional plasmid vector |
| Sample amount | High copy plasmid vector: 100-150ml culture mediumLow copy plasmid vector: 150-200ml culture medium |
| Yield | 200-1500μg |
| Elution volume | ≥0.7ml |
| Time per run | ≤60 minutes |
| Liquid carrying volume per column | 20ml |
| Binding yield of column | 1mg |
The HiPure Plasmid procedure is based on alkaline lysis of bacterial cells followed by adsorption of DNA onto silica in the presence of high salt. The unique silica membrane used in the kit completely replaces glass or silica slurries for plasmid DNA minipreps. The procedure consists of 3 basic steps: Preparation and clearing of a bacterial lysate by alkaline method,then transfer the supernatant to column to bind DNA. After washing proteins and other impurities, nucleic acid was finally eluted with low-salt buffer (10mm Tris, pH9.0, 0.5mm EDTA).
Advantages
Kit Contents
| Contents | P115602 | P115603 |
| Purification Times | 10 Preps | 50 Preps |
| RNase A | 30 mg | 150 mg |
| Buffer P1 | 100 ml | 500 ml |
| Buffer P2 | 100 ml | 500 ml |
| Buffer LN3 | 50 ml | 250 ml |
| Buffer PW1 | 33 ml | 180 ml |
| Buffer PW2 | 20 ml | 100 ml |
| Elution Buffer | 15 ml | 120 ml |
| Buffer CL | 33 ml | 180 ml |
| HiPure DNA Maxi Columns C | 10 | 50 |
| Lysate Clear Midi Syringe | 10 | 50 |
| 50 ml Collection Tubes C | 20 | 100 |
Storage and Stability
The kit components can be stored dry at room temperature (15–25°C) and are stable for at least 18 months under these conditions. If any precipitates form in the buffers,warm at 37℃ to dissolve. After addition of RNase A,Buffer P1 is stable for 6 months when stored at 2–8°C.
For any technical problems or customized products, please contact us.
F&Q about Endotoxin-free Plasmid Extraction Kit — P1156 ←click here
The HiPure Plasmid EF Maxi Kit combines the power of HiPure technology with Magen’s innovative endotoxin removal technology (ETR) to deliver high-quality plasmid DNA with low endotoxin levels for use in eukaryotic transfection, and in vitro experiments. Up to 1000 µg high copy number plasmid DNA or 200 µg low copy number plasmid DNA can be purified from 150 mL overnight culture.
K-PHYT
SKU: 700004327
50 assays per kit
| Content: | 50 assays per kit |
| Shipping Temperature: | Ambient |
| Storage Temperature: | Short term stability: 2-8oC, Long term stability: See individual component labels |
| Stability: | > 2 years under recommended storage conditions |
| Analyte: | Phytic Acid, Phosphorus |
| Assay Format: | Spectrophotometer |
| Detection Method: | Absorbance |
| Wavelength (nm): | 655 |
| Signal Response: | Increase |
| Linear Range: | ~ 0.5 to ~ 7.5 µg of phosphorus per assay |
| Limit of Detection: | ~ 11.3 mg phosphorus (~ 40 mg phytic acid) |
| Reaction Time (min): | 25 min enzymic; 1 h for phosphate determination |
| Application examples: | Seed materials, feeds and foodstuffs. |
| Method recognition: | Novel method |
The Phytic Acid test kit is a simple method for the measurement and analysis of phytic acid/total phosphorus in food and feed samples. This method does not require purification of phytic acid via anion-exchange chromatography making it amenable to high numbers of samples.
Display our complete list of organic acid assay kits.
Advantages
The Phytic Acid test kit is a simple method for the measurement and analysis of phytic acid/total phosphorus in food and feed samples. This method does not require purification of phytic acid via anion-exchange chromatography making it amenable to high numbers of samples.