

Name of Product
IL-6 / Interleukin-6 Test
Catalog Number
MQL6 1
Short Info
Test for the semi-quantitative evaluation of human Interleukin-6 (IL-6) in serum, plasma, cell culture supernatant, amnitotic fluid or cerebrospinal fluid.
This product is only available within the EU!
Method/Platform
lateral flow
Range/Assay Sensivity
50 to 10 000 pg/ml
Test Principle
IL-6 binds to a first anti IL-6 antibody conjugated to gold particles. The IL-6 loaded gold particles diffuse through the membrane and overflow the test line.
A second monoclonal antibody, specific for IL-6 is coated on the membrane. The gold particles are bound specifically and become visible as a coloured line. Colour intensity is directly proportional to the concentration of IL-6 in the sample. The conjugated specific antibodies printed as a second line on the membrane captures the rest of gold conjugate.
20 tests
Test for the semi-quantitative evaluation of human Interleukin-6 (IL-6) in serum, plasma, cell culture supernatant, amnitotic fluid or cerebrospinal fluid.
TD4B Technical Parameter:
| Max. Speed | 5000rpm |
| Max. RCF | 2635×g |
| Max. Capacity | 4×50ml |
| Time Range | 0~99min |
| RPM/RCF Convert | Yes |
| Noise (dB) | ≤ 55 |
| Temperature | Normal |
| Acc/Dec | 10 Kinds |
| Speed Accuracy | ±20r/min |
| Temperature Accuracy | / |
| Voltage(V/Hz) | AC 220V/110V 50HZ/60HZ |
| Size (W x D x Hmm) | 280×220×175mm |
| Net Weight(Kg) | 3.5KG |
| Certificates | CE,ISO & Calibration report are available |
Matched Rotors for TD4B
Features
1.Maintenance -free brushless motor
2.LCD display of Speed, RCF and time.
3.Adjustable speed from 300r/min to 5000r/min
4.Timer from 1s to 99min or continuous operation
5.For 6x15ml centrifuge tube &10ml/7ml/5ml/3ml blood collection tube or 4x50ml centrifuge tube
6.Lid automatically open at the end of run to revent sample warming and to reduce handling time.
7.10 Program stored in memory and editable by ender user.
8.10 Acceleration/ 10 Deceleration profiles ,with soft brake system to get the good separation effect.
9.Electric cover lock, compact design, super speed and imbalance protection.
20 bp DNA Ladder on 3.6% of agarose gel, 8% and 12% of acrylamide gel.
• For sizing and quantification of double strand DNA fragments.
• Composed of eight bands as shown on right.
• Premixed with 6X DNA loading buffer for direct gel loading.
• For sizing and quantification of double strand DNA fragments.
• Composed of eight bands as shown on right.
• Premixed with 6X DNA loading buffer for direct gel loading.