

Product advantages
1. The instantaneous centrifugal function rises to the maximum speed for about 6 seconds, allowing for rapid detachment of hanging droplets from the wall;
2. Faster acceleration and deceleration rate, required to complete the experiment in a shorter time;
3. Door cover protection, overspeed and imbalance detection system, capable of real-time monitoring of the centrifugal process, ensuring the safe operation of the instrument; When the operation ends, an error occurs, or an imbalance occurs, the sound signal prompts, and the operation stops at the same time. The LCD displays the result code
Host Parameters
| Product model | Mini-3 |
| Input power supply | DC24V/2.75A |
| Input power | 55W |
| Motor/Drive Method | DC24V brushless DC variable frequency motor |
| Display method | High brightness LCD screen |
| Effective centrifugal time | 1-99min.1-59sec |
| speed | 300~3000±15rpm |
| Speed step increase | 10rpm |
| Maximum capacity | 2 *96 well PCR plates/ELISA plates |
| MAX. RCF | 608 xg |
| Misoperation/alarm failure | Sound prompt+display code |
| weight | 3.9Kg |
| Noise | 60dB (A) |
| Fastest acceleration time | <6s |
| Fastest deceleration time | <5s |
| Permissible ambient temperature/relative temperature | +5-40°C/80% |
The micro porous plate centrifuge adopts international advanced design concepts and manufacturing technology, with a smooth and beautiful appearance, compact and stable structure, adhering to the advantages of high universality and easy operation. It also has the functional characteristics of “smooth start” and “smooth braking”; This micro porous plate centrifuge is very suitable for 96 or 384 well and small capacity micro porous plates, as well as various standard PCR micro porous plates with or without skirts .
Nucleic acid testing (NAT) is the method of choice for detection and quantification of a wide range of micro organisms. Primerdesign manufactures and supplies high quality quantitative real-time PCR kits for the detection and simultaneous quantification of numerous significant pathogens . A copy number standard curve is provided for quantification and an the internal extraction template (DNA or RNA), controls for the quality of the nucleic acid extraction and eliminates false negative results.
The kit is designed with the broadest possible detection profile to ensure that all clinically relevant strains and subtypes are detected. Target sequences are selected by working with data from key opinion leaders in the field. Multiple sequence alignments and unprecedented real-time PCR expertise in design and validation ensure the best possible kit. Details of the target and priming specificity are included in the individual handbooks above.
Packaged, optimised and ready to use. Expect Better Data.
Primer and probe mix (150 reactions)
Reverse Transcription, target specific primers (RNA genome viruses only)
Copy number standard curve (sufficient for multiple standard curves)
Internal extraction control – Read through VIC channel*
Endogenous control (150 tests)
RNAse/DNAse free water
*alternative fluorophores available on request
TaqMan 2x PCR Master Mix – Cat. 28340
Norgen’s TaqMan 2x PCR Master Mix is a ready-to-use TaqMan 2x PCR Master Mix solution that contains a PCR internal control which can be detected by HEX/VIC channel in a real-time PCR machine. By detecting the internal control users can validate the DNA template quality, thereby preventing any false negatives in the PCR results. The user needs only to add template, target TaqMan primer/probe mix and water to set up the TaqMan real-time PCR.
PCR Control:
TaqMan 2x PCR Master Mix contains PCR control primers/probe (HEX/VIC) and PCR control template. The PCR control reaction in the TaqMan 2x PCR Master Mix is optimized to not interfere with target amplification. The fluorescence of the target probe should not be HEX/VIC.
Reagents Supplied – Cat # 28341
Storage Conditions and Product Stability
Norgen’s TaqMan 2x PCR and 2x RT-PCR Master Mixes should be stored at -20ºC. For everyday use an aliquot can be stored at 4ºC for up to three months. The Master Mix is stable for multiple freeze-thaw cycles. When stored at the proper temperature this reagent is stable for at least 1 year.