

Features
1. Widely used in the field of pharmaceutical factory and laboratory.
2. Brushless frequency motor, in great torque, free maintenance, no powder pollution, quick in speed up and down.
3. Digital display which indicates the program, speed, time,RCF, temperature.
4. Micro computer control, there are 10 kinds of program and 10 kinds of acceleration and deceleration for your choice.
5. Several rotors for your choice.
6. Electric lid lock, compact design, super speed and imbalance protection.
7. The centrifuge body is made of high-quality steel, safe and reliable.
GL10 Technical Parameter:
| Max. Speed | 10000rpm |
| Max. RCF | 15730×g |
| Max. Capacity | 6×1000ml |
| Time Range | 1~9h59min |
| RPM/RCF Convert | Yes |
| Noise (dB) | ≤ 65 |
| Temperature | -20~40℃ |
| Acc/Dec | 10 Kinds |
| Speed Accuracy | ±20r/min |
| Temperature Accuracy | ±1℃ |
| Voltage(V/Hz) | AC 380V/220V 50HZ/60HZ |
| Size (W x D x Hmm) | 800×740×930mm |
| Net Weight(Kg) | 360KG |
| Certificates | CE,ISO & Calibration report are available |
Matched Rotors for GL10
| Order No. | Rotor No. | Max Speed (rpm) | Max Volume(ml) | Max.RCF(×g) |
| G10-1 | Angle Rotor | 8000 | 6×1000ml | 14550 |
| G10-2 | Angle Rotor | 9000 | 6×500ml | 14860 |
| G10-3 | Angle Rotor | 10000 | 6×300ml | 15730 |
| G10-4 | Swing Rotor | 4200 | 6×1000ml | 5100 |
Usages:
Peptone obtained by enzymatic digestion of selected animal tissues, widely used in the preparation of microbiological culture media.
Technical specification:
Total nitrogen(TN)—————————≥14.5%
Amino nitrogen(AN) ————————≥2.0%
Moisture—————————————≤5.0%
Ash———————————————≤5.0%
Clˉ——————————————–≤3.0%
PH(2% solution)——————————5-7
Storage: Keep container tightly closed, store in a cool, dry place, away from bright light.
Specifications: 500g/bottle; 10kg /bag
500g/bottle; 10kg /bag
Product Description
Kit Storage and term of Validity
Storage term: stored at ≤-20℃,keep away from light, avoid heavy weight and repeated freezing and thawing.
Term of Validity: 14 months
Isothermal nucleic acid Principle Summary
The kit is based on room and constant temperature nucleic acid rapid amplification technology, its principle is that at room and constant temperature, the recombinase and primer form a protein/single-stranded nucleotide complex Rec/ssDNA, and invade the double-stranded DNA template with the help of auxiliary proteins and single-stranded binding protein SSB; then form a D-loop region at the invasion point and start to scan the DNA duplex, after finding the target region complementary to the primer and disintegration of the complex Rec/ssDNA, the polymerase also binds to the 3′ end of the primer to start the chain extension. The kit relies on the role of NFO enzyme and adds the designed specific molecular probes according to the template, and get the result by colloidal gold technology (sandwich method).
Technical Parameters:
| Parameters | Details |
|---|---|
| Product Name | DNA Isothermal Amplification Kit NFO |
| Manufacturer | Amp-future |
| Storage Temperature | -20°C |
| Kit Components | Enzymes, Buffers ,Reagents |
| Packaging | 48 Tests/box |
| Detection Limit | 500-1000copies/µL |
| Shipping | ICE |
| Test Time | 5-20mins |
Isothermal nucleic acid Product Features
1/ High sensitivity and specificity, short reaction time.
2/ The reagent form is freeze-dried, stable and easy to operate.
3/ The reaction can be operated by metal bath and water bath pot without purchasing expensive PCR apparatus.
Isothermal nucleic acid Applications
Suitable for DNA isothermal rapid amplification kit(NFO type)
Primer: Require pair of nucleotide primers with the length of 25-35 bp.
DNA basic kit reaction temperature is 39 to 42℃ and time is 5-20 minutes.
Notes
1/ Please avoid nucleic acid contamination and set blank control during reaction due to the high sensitivity of the kit.
2/ Please take out the required quantity of MIRA reaction units for the experiment, and put the rest under storage conditions when performing the experiment.