

The Opentrons HEPA Module enables you to run sensitive contamination-prone applications. It removes 99.99% of 0.3 μm DNA-containing particulates and biological contaminants like bacteria, fungi, and other microorganisms from the air, creating a clean work environment inside the OT-2.
The Opentrons HEPA Module comes in two different voltages. Your account manager will help you choose the correct one for your geographic region.
The Opentrons HEPA Module enables you to run sensitive contamination-prone applications. It removes 99.99% of 0.3 μm DNA-containing particulates and biological contaminants like bacteria, fungi, and other microorganisms from the air, creating a clean work environment inside the OT-2.
The Opentrons HEPA Module comes in two different voltages. Your account manager will help you choose the correct one for your geographic region.
K-AMIARLQ
SKU: 700007403
50 assays (manual) / 500 assays (auto-analyzer)
| Content: | 50 assays (manual) / 500 assays (auto-analyzer) |
| Shipping Temperature: | Ambient |
| Storage Temperature: | Short term stability: 2-8oC, Long term stability: See individual component labels |
| Analyte: | Ammonia, Nitrogen, YAN |
| Assay Format: | Spectrophotometer, Auto-analyzer |
| Detection Method: | Absorbance |
| Wavelength (nm): | 340 |
| Signal Response: | Decrease |
| Linear Range: | 0.4 to 8 µg of ammonia per assay |
| Limit of Detection: | 1 mg/L |
| Limit of Quantification: | 3 mg/L |
| Reproducibility (%): | < 5% |
| Reaction Time (min): | ~ 5 min |
The Ammonia (Liquid Ready™) assay kit is a rapid (~ 5 min), method for the specific measurement and analysis of ammonia in wine, beverages, foodstuffs and other materials. Supplied as a 2-reagent format “ready to use” liquid stable formulation that is suitable for manual and auto-analyzer formats with a simple, reliable and accurate method.
Browse all nitrogen assay kits.
Advantages
The Ammonia (Liquid Ready™) assay kit is a rapid (~ 5 min), method for the specific measurement and analysis of ammonia in wine, beverages, foodstuffs and other materials. Supplied as a 2-reagent format “ready to use” liquid stable formulation that is suitable for manual and auto-analyzer formats with a simple, reliable and accurate method.
Features
1. TD4A centrifuge is of microprocessor control, less noisily, it is widely used to qualitative analysis of blood serum, plasma and urea in the fields of hospital, blood center, laboratory and biochemistry.
2. Brushless motor, free maintenance, no powder pollution, quick in speed up and down.
3. The flexible axle driven system which drive the rotor directly, smooth in operation and small vibration.
4. There are many rotors for your choice, suitable for different specifications meet customers’ different requirements of separation.
5. Micro computer control system, LED display the RCF,time and speed.
6 .Electric lid lock, compact design, super speed and imbalance protection.
TD4A Technical Parameter:
| Max. Speed | 4000rpm |
| Max. RCF | 2250×g |
| Max. Capacity | 6×50ml |
| Time Range | 0~99min |
| RPM/RCF Convert | Yes |
| Noise (dB) | ≤ 45 |
| Temperature | Normal |
| Acc/Dec | 10 Kinds |
| Speed Accuracy | ±10r/min |
| Voltage(V/Hz) | AC 220V/110V 50HZ/60HZ |
| Size (W x D x Hmm) | 485×320×255mm |
| Net Weight/Gross Weight(Kg) | 18KG/21KG |
| Certificates | CE,ISO & Calibration report are available |
Matched Rotors for TD4A
| Order No | Rotors | Max speed r/min | Volume(ml) | Max RCF(g) |
| No31601 | Angle Rotor | 4000 | 12×10ml Vacuum tube | 2150 |
| 12×7ml Vacuum tube adapter | ||||
| 12×5ml Vacuum tube adapter | ||||
| No31605 | Angle rotor | 4000 | 30×7/5ml | 2250 |
| No31604 | Angle rotor | 4000 | 18×10ml | 2250 |
| No31607 | Angle rotor | 4000 | 24x10ml | 2200 |
| No31602 | Angle rotor | 4000 | 12×15ml/7ml/5ml | 2150 |
| No31603 | Angle rotor | 4000 | 12×20ml | 2220 |
| No31606 | Angle rotor | 4000 | 6x50ml | 2100 |