

Adhesive film with 96 optically clear windows. This seal is peelable, suitable for qPCR and optical applications.
Usages:
Yeast extract is made from yeast, used in microbiological culture media as a source of nitrogen and B vitamins.
Technical specification:
Total nitrogen(TN)—————————≥10.0%
Amino nitrogen(AN) ————————≥4.0%
Moisture—————————————≤5.0%
Ash———————————————≤10.0%
Clˉ——————————————–<2.0%
Storage: Keep container tightly closed, store in a cool, dry place, away from bright light.
Specifications: 500g/bottle; 10kg/bag
500g/bottle; 10kg/bag
TGW16 Technical Parameter:
| Max. Speed | 16000rpm |
| Max. RCF | 19040×g |
| Max. Capacity | 10×5ml |
| Time Range | 0~99min59s |
| RPM/RCF Convert | Yes |
| Noise (dB) | ≤ 55 |
| Acc/Dec | 10 Kinds |
| Speed Accuracy | ±20r/min |
| Voltage(V/Hz) | AC 220V/110V 50HZ/60HZ |
| Size (W x D x Hmm) | 355×270×205mm |
| Net Weight(Kg) | 16KG |
| Certificates | CE,ISO & Calibration report are available |
Matched Rotors for TGW16
| Order No | Rotor | Max speed (rpm) | Max Volume(ml) | Max RCF (g) |
| W16-1 | Angle rotor | 16000 | 40×0.2ml | 19040 |
| W16-2 | Angle Rotor | 16000 | 24×0.5ml | 18480 |
| W16-3 | Angle Rotor | 16000 | 12×1.5/2ml | 17940 |
| W16-4 | Angle Rotor | 16000 | 10x5ml | 17880 |
| W16-5 | Angle Rotor | 14000 | 20×1.5/2ml | 15580 |
| W16-6 | Angle Rotor | 14000 | 4x8PCR | 12070 |
1. Brushless motor, no pollution, free-maintenane.
2. Microprocessor control, LCD display which indicates the speed, time, RCF in operation, 10 kinds of brake setting , operate simply.
3. Electric lid lock, super speed, imbalance protection.
4. The centrifuge body is made of high quality steel, stainless steel chamber, safe and reliable.
5. Rotor is connected to spindle by specialized taper sleeve, loading simple and quick, no direction.
6. 3 tiers protection steel cover and get the ideal centrifuation result.