

Salmonella spp. are members of the family Enterobacteriaceae. They are Gram-negative, facultatively anaerobic, flagellated, rod-shaped organisms. They are approximately 0.7 to 1.5 µm in diameter and 2 to 5 µm in length and responsible for a large number of cases of foodborne illness throughout the world. Salmonella have circular DNA genomes with a mean length of approximately 4530 kb, although this can vary by up 1000 kb. Salmonella classification is extremely complex, however, the genus is divided into two species: S. enterica and S.bongori. S. enterica is then itself divided into 6 biochemically distinct subspecies and the Salmonella genus is further classified into serovars (serotypes) based on the lipopolysaccharide (O), flagella protein (H), and sometimes the capsular (VI) antigens. There are more than 2500 known serovars and within a serovar there may be strains that differ in virulence.
Salmonella are mainly transmitted by the faecal-oral route. They are carried asymptomatically in the intestines or gall bladder of many animals, being continuously or intermittently shed in the faeces. Humans can become infected if they do not wash their hands after contact with infected animals or animal faeces. In such instances the bacteria adhere to and enter the cells of the intestinal epithelium. The toxins produced by the bacteria can damage and kill the cells that line the intestines, which results in intestinal fluid loss. The bacteria can survive for weeks in a dry environment and far longer in water thus they are frequently present in polluted waters. Salmonella can also be carried latently in the mesenteric lymph nodes or tonsils; these bacteria are not shed, but can become reactivated after stress or immunosuppression. In addition, fomites and vectors can spread Salmonella and vertical transmission occurs in birds, with contamination of the vitalize membrane, albumen and possibly the yolk of eggs. Salmonella spp. can also be transmitted in utero in mammals.
There are two different disease conditions that are distinct to salmonellosis; gastroenteritis and enteric typhoid fever. The gastroenteritis is a nonsystemic infection of the intestinal tract and regional lymph nodes that gives rise to headache, muscle aches, diarrhoea, vomiting, abdominal cramping, chills, fever, nausea and dehydration. In contrast, the enteric typhoid fever is a systemic disease in which the microorganism replicates within the cells of the reticuloendothelial system. The symptoms usually appear 6 to 72 hours after ingesting contaminated food although individuals can be infected with the bacteria without having symptoms. Those with and without symptoms shed the bacteria in their stool and it is important that personal hygiene be maintained at all times.
Exceptional value for money
Rapid detection of all clinically relevant subtypes
Positive copy number standard curve for quantification
Highly specific detection profile
High priming efficiency
Broad dynamic detection range (>6 logs)
Sensitive to < 100 copies of target
Accurate controls to confirm findings
100 bp DNA Ladder in 2% of agarose gel.
• For sizing and quantification of double strand DNA fragments.
• Composed of nine bands as shown on right.
• The 500-bp band with higher concentration is easily distinguishable from the others.
• Premixed with 6X DNA loading buffer for direct gel loading.
100 bp DNA Ladder in 2% of agarose gel.
• For sizing and quantification of double strand DNA fragments.
• Composed of nine bands as shown on right.
• The 500-bp band with higher concentration is easily distinguishable from the others.
• Premixed with 6X DNA loading buffer for direct gel loading.
This product is suitable for extracting total viral nucleic acid from cell-free/low-content cell biological samples such as body fluids, serums, plasma, soaking solutions, tissue homogenate supernatant, and culture supernatant. The Purified DNA/RNA is used for RT-PCR and PCR detection.
Specifications
| Features | Specifications |
| Main Functions | Extract viral DNA/RNA from 200μl cell-free samples by magnetic beads |
| Applications | RT-PCR,PCR,NGS |
| Products | Viral DNA / RNA |
| Purification method | Polydisperse magnetic beads |
| Purification technology | Magnetic beads technology |
| Process method | Manual or automatic |
| Sample type | cell-free/low-content cell biological samples such as body fluids, serums, plasma, tissue homogenate supernatant |
| Sample amount | 200μl |
| Adaptive instrument | Nucleic acid extractor, pipetting workstation |
This product is based on the purification method of high binding magnetic particles. The sample is lysed and digested under the action of lysate and Protease. DNA/RNA is released into the lysate. After adding magnetic particles and binding solution, DNA/RNA will be adsorbed on the surface of magnetic particles, and impurities such as proteins will be removed without adsorption. The adsorbed particles were washed with washing solution to remove proteins and impurities, washed with ethanol to remove salts, and finally DNA/RNA was eluted by Nuclease Free Water.
Advantages
Kit Contents
| Contents | IVD5412 |
| Purification Times | 200 Preps |
| MagPure Particles N | 5 ml |
| PK/Carrier RNA | 50 mg |
| Protease Dissolve Buffer Blue | 5 ml |
| Buffer MLB* | 120 ml |
| Buffer MW1* | 53 ml |
| RNase Free Water | 30 ml |
Storage and Stability
This kit is shipped and stored at room temperature and is valid for 12 months.
Experiment Data
This product is suitable for extracting total viral nucleic acid from cell-free/low-content cell biological samples such as body fluids, serums, plasma, soaking solutions, tissue homogenate supernatant, and culture supernatant. The Purified DNA/RNA is used for RT-PCR and PCR detection.