

Strong adhesive aluminium PCR foil seal which is pierceable, peelable and suitable for high temperature applications.
HiPure FFPE RNA Kit supplies a simple and rapid RNA extraction for Formalin-fixed, paraffin-embedded (FFPE) tissue and sections samples. This kit is based on silica gel column purification technology, no phenol-chloroform extraction or alcohol precipitation. The whole extraction only takes 30 minutes (not including digestion time). RNA can be directly used for downstream applications such as RT-PCR, Northern blot, vitro translation and other experiments.
Specifications
| Features | Specifications |
| Main Functions | Isolation total RNA from FFPE tissue |
| Applications | RT-PCR, cDNA synthesis, second generation sequencing |
| Products | RNA, miRNA |
| Purification method | Mini spin column |
| Purification technology | Silica technology, DNase |
| Process method | Manual (centrifugation or vacuum) |
| Sample type | FFPE slice, FFPE embedded tissue |
| Sample amount | Tissue: <6 mgFFPE: <6 slices |
| Yield | 1-20μg |
| Elution volume | ≥15μl |
| Time per run | ≤30 minutes (after digestion) |
| Liquid carrying volume per column | 800μl |
This product is based on silica column purification. Remove paraffin by Buffer DPS. Sample lysis withproteinase K digestion requires only 15 minutes. After lysis, samples are incubated at 80ºC for 15 minutes. Transfer to an adsorption column and RNA is adsorbed on the membrane, while protein is not adsorbed and is removed with filtration. After washing proteins and other impurities, RNA wasfinally eluted with low-salt buffer.
Advantages
Kit Contents
| Contents | IVD4144 |
| Purification Times | 50 Preps |
| HiPure RNA Micro Columns | 50 |
| 2ml Collection Tubes | 50 |
| Proteinase K | 24 mg |
| Protease Dissolve Buffer | 1.8 ml |
| DNase I | 600 μl |
| DNase Booster Buffer | 1.5 ml |
| Buffer DPS | 60 ml |
| Buffer FRL | 15 ml |
| Buffer RLC | 15 ml |
| Buffer RWC* | 10 ml |
| Buffer RW2* | 20 ml |
| RNase Free Water | 10 ml |
Storage and Stability
Proteinase K should be stored at 2–8°C upon arrival. DNase I should be stored at -20°C. However, short-term storage (DNase I up to 1 weeks, Proteinase K up to 8 weeks) at room temperature(15–25°C) does not affect their performance. The remaining kit components can be stored at roomtemperature (15–25°C) and are stable for at least 18 months under these conditions.
Experiment Data
HiPure FFPE RNA Kit supplies a simple and rapid RNA extraction for Formalin-fixed, paraffin-embedded (FFPE) tissue and sections samples. This kit is based on silica gel column purification technology, no phenol-chloroform extraction or alcohol precipitation. The whole extraction only takes 30 minutes (not including digestion time). RNA can be directly used for downstream applications such as RT-PCR, Northern blot, vitro translation and other experiments.
HiDi is available as:
HiDi® DNA Polymerase (>>)
HiDi® Taq DNA Polymerase (>>)
HiDi® 2x PCR Master Mix (>>)
HiDi® Taq 2x PCR Master Mix (>>)
Casestudies:
HiDi® DNA Polymerase: Applications from mutation detection to genome editing (read more)
Matching vs. mismatching nucleotide is placed at the 3′-end of the primer for best discrimination results.
Cilantro: some people love it in their food, some hate it. Here we are detecting a genomic SNP (rs72921001) in HeLa genomic DNA. This SNP is reported to be close to a number of genes coding for olfactory receptors. (Reference: Eriksson N. et al. (2012), “A genetic variant near olfactory receptor genes influences cilantro preference.”)
Considering, that only the C-allele specific primer is extended and yielding in a specific amplicon, we can conclude a genetic predisposition in disliking cilantro, as this SNP is significantly associated with detecting a soapy taste to cilantro.
Allele-specific PCRs were performed from 1 ng/µl of HeLa gDNA in the presence of a realtime dye, indicating the amplification of the C-allele specific primer only. The A-allele specific primer is discriminated, thus not amplified up to 50 cycles.
PCR products were subsequently analysed on a 2.5% agarose gel. Specific product is visualized by ethidium bromide staining at the amplicon length of 109 bp.
HiDi® stands for High Discrimination of mismatches at the 3’-terminus of primers in PCR. This myPOLS Biotec enzyme family is optimized for this feature and is the first choice for applications that rely on this property such as allele-specific PCR (asPCR) or allele-specific amplification (ASA).
Please note: This DNA polymerase is also available as a nuclease deficient variant, featuring higher robustness towards potential PCR inhibitors and compatibility with real-time dyes such as our GreenDye.