
Description
Specifications
| Clone | IHC411 |
| Source | Rabbit Monoclonal |
| Positive Control | Tonsil, Lung Adenocarcinoma |
| Dilution Range | 1:200 |
Programmed Death-Ligand 1 (PD-L1), also known as CD274 or B7 Homolog 1 (B7-H1), is a transmembrane protein involved in suppressing the immune system and rendering tumor cells resistant to CD8 T cell-mediated lysis through binding of the Programmed Death-1 (PD-1) receptor. Overexpression of PD-L1 may allow cancer cells to evade the actions of the host immune system. In renal cell carcinoma, upregulation of PD-L1 has been linked to increased tumor aggressiveness and risk of death, and, in ovarian cancer, higher expression of this protein has lead to significantly poorer prognosis. PD-L1 has also been linked to systemic lupus erythematosus and cutaneous melanoma. When considered in adjunct with CD8 tumor-infiltrating lymphocyte density, expression levels of PD-L1 may be a useful predictor of multiple cancer types, including stage III non-small cell lung cancer, hormone receptor negative breast cancer, and sentinel lymph node melanoma.

| Clone | IHC411 |
| Source | Rabbit Monoclonal |
| Positive Control | Tonsil, Lung Adenocarcinoma |
| Dilution Range | 1:200 |
Place of Origin: Guangdong, China
Warranty: 2 years
Customized support: OEM
Brand Name: HKM
Model Number: CRM012
Reagent grade: Biochemical Reagent
Form: Powder
Color: Light yellow
Type: Staphylococcus Aureus Agar
1000mL
Nucleic acid testing (NAT) is the method of choice for detection and quantification of a wide range of micro organisms. Primerdesign manufactures and supplies high quality quantitative real-time PCR kits for the detection and simultaneous quantification of numerous significant pathogens . A copy number standard curve is provided for quantification and an the internal extraction template (DNA or RNA), controls for the quality of the nucleic acid extraction and eliminates false negative results.
The kit is designed with the broadest possible detection profile to ensure that all clinically relevant strains and subtypes are detected. Target sequences are selected by working with data from key opinion leaders in the field. Multiple sequence alignments and unprecedented real-time PCR expertise in design and validation ensure the best possible kit.
Details of the target and priming specificity are included in the individual handbooks above.
Packaged, optimised and ready to use. Expect Better Data.
Exceptional value for money
Rapid detection of all clinically relevant subtypes
Positive copy number standard curve for quantification
Highly specific detection profile
High priming efficiency
Broad dynamic detection range (>6 logs)
Sensitive to < 100 copies of target
Accurate controls to confirm findings
DL6MB Technical Parameter:
| Max. Speed | 6000rpm |
| Max. RCF | 6600×g |
| Max. Capacity | 6×1000ml |
| Timer | 1~9h59min |
| RPM/RCF Convert | Yes |
| Noise (dB) | ≤ 60 |
| Temperature Range | -20~40℃ |
| Acc/Dec | 10 Kinds |
| Speed Accuracy | ±20r/min |
| Temperature Accuracy | ±1℃ |
| Voltage(V/Hz) | AC 220V 50HZ/60HZ |
| Size (L x W x Hmm) | 800×740×930mm |
| Net Weight(Kg) | 310KG |
| Certificates | CE,ISO & Calibration report are available |
Matched Rotors for DL6MB
| Order No. | Rotor | Max Speed (rpm) | Max Volume(ml) | Max.RCF(×g) |
| 6MB-1 | Swing Rotor | 4200 | 6×1000ml | 5100 |
| 6MB-2 | Angle Rotor | 6000 | 4×300ml | 5390 |
| 6MB-3 | Angle Rotor | 6000 | 6×300ml | 5660 |
| 6MB-4 | Angle Rotor | 6000 | 6×500ml | 6600 |
Features
1. Widely used in the field of blood bank, pharmaceutical factory and laboratory.
2. Frequency conversion motor, in great torque, free maintenance, no powder pollution, quick in speed up and down.
3. With pre-cooling function,Digital display which indicates the program, speed, time,RCF, temperature.
4. Micro computer control, there are 10 kinds of program and 10 kinds of acceleration and deceleration for your choice.
5. There are several kinds of rotors for your choice.
6. Electric lid lock, compact design, super speed and imbalance protection.
7. The centrifuge body is made of high-quality steel, safe and reliable.