
Introduction
Place of Origin: Guangdong, China
Warranty: 2 years
Customized support: OEM
Brand Name: HKM
Model Number: CRM009
Reagent grade: Biochemical Reagent
Form: Powder
Color: Light yellow
Type: Vibro Cholerae Agar
1000mL

Place of Origin: Guangdong, China
Warranty: 2 years
Customized support: OEM
Brand Name: HKM
Model Number: CRM009
Reagent grade: Biochemical Reagent
Form: Powder
Color: Light yellow
Type: Vibro Cholerae Agar
This kit is used for extracting total viral nucleic acid from non-cell/low cell content biological samples such as body fluid, serum, plasma, immersion solution, tissue homogenate supernatant, culture supernatant, etc., the extracted products can be used for clinical in vitro detection.
Specifications
| Features | Specifications |
| Main Functions | Rapidly Extract viral DNA/RNA from 200μl non-cell/low cell content biological samples such as body fluid, serum, plasma, urine, immersion solution, tissue homogenate supernatant, etc. |
| Applications | RT-PCR,PCR,NGS |
| Products | Viral DNA / RNA, body cell DNA / RNA |
| Purification method | Mini spin column |
| Purification technology | Silica technology |
| Process method | Manual (centrifugation or vacuum) |
| Sample type | Plasma, serum, effusion, urine, fecal suspension supernatant |
| Sample amount | 200μl |
| Elution volume | ≥30μl |
| Time per run | |
| Liquid carrying volume per column | 800μl |
| Binding yield of column | 100μg |
This product is based on silica gel purification. The sample is lysed and digested with lysate and protease, DNA/RNA is released into the lysate. Transfer to an adsorption plate and filter column. DNA/RNA is adsorbed on the membrane, while protein is not adsorbed and is removed with filtration. After washing proteins and other impurities, DNA / RNA was finally eluted with low-salt buffer (10 MmTris, pH 8.0).
Advantages
Kit Contents
| Contents | IVD4175 |
| Purification Times | 100 Preps |
| HiPure Viral Column | 100 |
| 2ml Collection Tubes | 100 |
| PK/Carrier RNA | 50 mg/310μg |
| Protease Dissolve Buffer | 5 ml |
| Buffer VLE | 42 ml |
| Buffer CE | 60 ml |
| RNase Free Water | 15 ml |
Storage and Stability
Proteinase K should be stored at 2–8°C upon arrival. However, short-term storage (Proteinase K up to 8 weeks) at room temperature (15–25°C) does not affect their performance. The remaining kit components can be stored at room temperature (15–25°C) and are stable for 18 months under these conditions.
This kit is used for extracting total viral nucleic acid from non-cell/low cell content biological samples such as body fluid, serum, plasma, immersion solution, tissue homogenate supernatant, culture supernatant, etc., the extracted products can be used for clinical in vitro detection.
Culture Plate 24 Wells
Cell Culture Plate provide excellent smoothness and uniformity based on accurate molding technology. By such property, clear view can be available when examine with a microscope.
Specifications: 6wells
12wells, 24wells., 48wells, 96wells
PRODUCT FEATURES
For adherent cell culture: Initial adherence and proliferative property of cells via hydrophilic surface treatment.
For suspension cell culture: The surface is resistant to cell adherence, which minimizes damage or loss of cell.
Cell Culture Plate provide excellent smoothness and uniformity based on accurate molding technology. By such property, clear view can be available when examine with a microscope.
Specifications: 6wells
12wells, 24wells., 48wells, 96wells