

K-FRUCHK
SKU: 700004286
50 assays per kit
| Content: | 50 assays per kit |
| Shipping Temperature: | Ambient |
| Storage Temperature: | Short term stability: 2-8oC, Long term stability: See individual component labels |
| Stability: | > 2 years under recommended storage conditions |
| Analyte: | Fructan |
| Assay Format: | Spectrophotometer |
| Detection Method: | Absorbance |
| Wavelength (nm): | 340 |
| Signal Response: | Increase |
| Linear Range: | 4 to 80 µg of D-glucose, D-fructose or sucrose per assay |
| Limit of Detection: | 1 g/100 g |
| Total Assay Time: | ~ 30 min |
| Application examples: | Flours, plant materials (e.g. onion), food products and other materials |
The Fructan HK test kit is suitable for the specific measurement and analysis of all fructo-oligosaccharides (reducing and non-reducing) and of fructan polysaccharides but is not suitable for the analysis of samples containing high levels of D-glucose, D-fructose, sucrose or maltose.
View our full range of assay kits for polysaccharides.
Advantages
The Fructan HK test kit is suitable for the specific measurement and analysis of all fructo-oligosaccharides (reducing and non-reducing) and of fructan polysaccharides but is not suitable for the analysis of samples containing high levels of D-glucose, D-fructose, sucrose or maltose.
These kits provide a fast, reliable and convenient method to purify and concentrate high quality, high purity and inhibitor-free cell-free circulating and exosomal RNA using a convenient spin column method. These kits can purify RNA from fresh or frozen serum or plasma samples prepared from blood collected on either EDTA or Citrate. Plasma samples prepared from blood collected on heparin should not be used, as heparin can significantly interfere with many downstream applications such as RT-PCR. The purified plasma/serum RNA is fully compatible with all downstream applications including PCR, qPCR, methylation-sensitive reverse transcription qPCR, reverse transcription PCR, Northern blotting, RNase protection and primer extension, expression array assays, and NGS. The EXTRAClean columns undergo stringent processing and rigorous quality control measures to minimize contamination traces, ensuring optimal results for sensitive applications such as NGS.
Cell-free circulating RNA, including exosomal RNA in plasma or serum, has the potential to provide biomarkers for certain cancers and disease states, and includes tumor-specific extracellular RNA in the blood. Exosomes are 40 – 100 nm membrane vesicles, which are secreted by most cell types. Exosomes can be found in saliva, blood, urine, amniotic fluid and malignant ascitic fluids, among other biological fluids. Evidence has been accumulating recently that these vesicles act as cellular messengers, conveying information to distant cells and tissues within the body. The exosomes contain cell-specific proteins, lipids and RNAs, which are transported to other cells, where they can alter function and/or physiology. These exosomes may play a functional role in mediating adaptive immune responses to infectious agents and tumours, tissue repair, neural communication and transfer of pathogenic proteins. Recent work has demonstrated the presence of distinct subsets of microRNAs within exosomes which depend upon the tumour cell type from which they are secreted. For this reason, exosomal RNAs may serve as biomarkers for various diseases including cancer. As the RNA molecules encapsulated within exosomes are protected from degradation by RNAses, they can be efficiently recovered from biological fluids, such as plasma or serum.
This kit can purify RNA from fresh or frozen serum or plasma samples prepared from blood collected on either EDTA or Citrate, from volumes ranging from 50 μL to 200 μL. The purified plasma/serum RNA is eluted in a flexible final volume of 10 μL to 25 μL.
This utilizes a two-column method, and can purify RNA from fresh or frozen serum or plasma samples prepared from blood collected on either EDTA or Citrate, from volumes ranging from 250 μL to 1.5 mL. The first column will handle the large volume input of bodily fluids that is followed by a concentration on a mini column for a final elution of 50 μL to 100 μL.
This kit can purify RNA from fresh or frozen serum or plasma samples prepared from blood collected on either EDTA or Citrate, from volumes ranging from 2 mL to 5 mL. The first column will handle the large volume input of bodily fluids that is followed by a concentration on a mini column for a final elution of 50 μL to 100 μL.
Figure 1 / 3
Click for expanded view
| Kit Specifications | |
| Sample Type | Plasma/Serum |
| Anti-Coagulant (for Plasma)† | EDTA or Citrate |
| Sample Volume Range | 50 to 200 μL |
| Minimum Elution Volume | 10 μL |
| Maximum Elution Volume | 25 μL |
| Time to Complete 10 Purifications | 15 – 20 minutes |
| Size of RNA Purified | All sizes, including miRNA and small RNA (<200 nt) |
| Average Yields¥ | Variable depending on specimen |
† This kit is suitable for the isolation of RNA from fresh or frozen serum or plasma prepared from blood collected on either EDTA or Citrate. Plasma samples prepared from blood collected on heparin should not be used as heparin can significantly interfere with many downstream applications such as RT-PCR
¥ Please check page 5 for Average Plasma/Serum Yields and Common RNA Quantification Methods
Storage Conditions and Product Stability
All solutions should be kept tightly sealed and stored at room temperature. This kit is stable for 2 years after the date of shipment. It is recommended to warm Lysis Buffer A for 20 minutes at 60°C if any salt precipitation is observed.
| Component | Cat. 73700 (50 preps) | Cat. 73710 (20 preps) | Cat. 73720 (10 preps) |
|---|---|---|---|
| Lysis Buffer A | 2 x 20 mL | 100 mL | 1 x 130 mL 1 x 30 mL |
| Wash Solution A | 18 mL* | 1 x 38 mL* 1 x 18 mL* | 38 mL* |
| Elution Solution A | 6 mL | 6 mL | 6 mL |
| Elution Buffer F | – | – | 15 mL |
| EXTRACLean Micro Spin Columns | 50 | – | – |
| EXTRACLean Mini Spin Columns | – | 20 | 10 |
| EXTRACLean Midi Spin Columns | – | 20 | – |
| EXTRACLean Maxi Spin Columns | – | – | 10 |
| Collection Tubes | – | 20 | 10 |
| Elution Tubes (1.7 mL) | 50 | 20 | 10 |
| Product Insert | 1 | 1 | 1 |
The HiPure Plasmid EF Maxi Kit combines the power of HiPure technology with Magen’s innovative endotoxin removal technology (ETR) to deliver high-quality plasmid DNA with low endotoxin levels for use in eukaryotic transfection, and in vitro experiments. Up to 1000 µg high copy number plasmid DNA or 200 µg low copy number plasmid DNA can be purified from 150 mL overnight culture.
F&Q about Endotoxin-free Plasmid Extraction Kit — P1156 ←click here
Specifications
| Features | Specifications |
| Main Functions | Isolation up to 1.5mg endotoxin-free plasmid DNA from 200ml bacterial culture |
| Applications | Cell transfection, animal injection, etc. |
| Purification method | Maxi spin column |
| Purification technology | Silica technology |
| Process method | Manual (centrifugation or vacuum) |
| Sample type | Conventional plasmid vector |
| Sample amount | High copy plasmid vector: 100-150ml culture mediumLow copy plasmid vector: 150-200ml culture medium |
| Yield | 200-1500μg |
| Elution volume | ≥0.7ml |
| Time per run | ≤60 minutes |
| Liquid carrying volume per column | 20ml |
| Binding yield of column | 1mg |
The HiPure Plasmid procedure is based on alkaline lysis of bacterial cells followed by adsorption of DNA onto silica in the presence of high salt. The unique silica membrane used in the kit completely replaces glass or silica slurries for plasmid DNA minipreps. The procedure consists of 3 basic steps: Preparation and clearing of a bacterial lysate by alkaline method,then transfer the supernatant to column to bind DNA. After washing proteins and other impurities, nucleic acid was finally eluted with low-salt buffer (10mm Tris, pH9.0, 0.5mm EDTA).
Advantages
Kit Contents
| Contents | P115602 | P115603 |
| Purification Times | 10 Preps | 50 Preps |
| RNase A | 30 mg | 150 mg |
| Buffer P1 | 100 ml | 500 ml |
| Buffer P2 | 100 ml | 500 ml |
| Buffer LN3 | 50 ml | 250 ml |
| Buffer PW1 | 33 ml | 180 ml |
| Buffer PW2 | 20 ml | 100 ml |
| Elution Buffer | 15 ml | 120 ml |
| Buffer CL | 33 ml | 180 ml |
| HiPure DNA Maxi Columns C | 10 | 50 |
| Lysate Clear Midi Syringe | 10 | 50 |
| 50 ml Collection Tubes C | 20 | 100 |
Storage and Stability
The kit components can be stored dry at room temperature (15–25°C) and are stable for at least 18 months under these conditions. If any precipitates form in the buffers,warm at 37℃ to dissolve. After addition of RNase A,Buffer P1 is stable for 6 months when stored at 2–8°C.
For any technical problems or customized products, please contact us.
F&Q about Endotoxin-free Plasmid Extraction Kit — P1156 ←click here
The HiPure Plasmid EF Maxi Kit combines the power of HiPure technology with Magen’s innovative endotoxin removal technology (ETR) to deliver high-quality plasmid DNA with low endotoxin levels for use in eukaryotic transfection, and in vitro experiments. Up to 1000 µg high copy number plasmid DNA or 200 µg low copy number plasmid DNA can be purified from 150 mL overnight culture.