

Features
1.Brushless frequency motor, in great torque, free maintenance, no powder pollution, quick in speed up and down.
2.Imported compressors fluorine free,double cycle cooling, cold and hot alternating easily, free environment pollution and precise in temperature control.
3.Microprocessor control, digital display which indicates the temperature, speed, time, RCF in operation, speed raising and reducing quickly, operate simply. Running parameter can be edited.
4. 10 kinds of program stored in the memory, 10 kinds of accelerating and decelerating speed for your choice.
5. Automatically electric lid lock, over speed, over temperature protection and imbalance protection.
6.High quality steel centrifuge body , stainless steel chamber, built-in stainless steel explosion-proof protect sleeve , 3 tiers protection,safe and reliable.
7. Rotor is connected to spindle by specialized spring taper sleeve, loading simple and quick, no direction
8. With pre-cooling and get the ideal centrifugation result.
TGL16 Technical Parameter:
| Max. Speed | 16000rpm |
| Max. RCF | 20600×g |
| Max. Capacity | 6×100ml |
| Time Range | 1~9h59min |
| RPM/RCF Convert | Yes |
| Noise (dB) | ≤ 58 |
| Acc/Dec | 10 Kinds |
| Speed Accuracy | ±20r/min |
| Temperature Accuracy | ±1℃ |
| Voltage(V/Hz) | AC 220V/110V 50HZ/60HZ |
| Size (L x W x Hmm) | 610×570×370mm |
| Net Weight(Kg) | 82KG |
| Certificates | TUV CE,ISO 9001,ISO13485 & Calibration report are available |
Matched Rotor for TGL16
| Order No | Rotor | Max speed (rpm) | Max Volume(ml) | Max RCF (g) |
| G16-1 | Angle rotor | 14000 | 4×8PCR | 12070 |
| G16-2 | Angle rotor | 13000 | 6×8PCR | 16080 |
| G16-3 | Angle rotor | 14000 | 8×8PCR | 13390 |
| G16-4 | Angle rotor | 13000 | 12×8PCR | 17220 |
| G16-5 | Angle Rotor | 15000 | 30×0.5ml | 18510 |
| G16-6 | Angle Rotor | 14000 | 40×0.5ml | 19970 |
| G16-7 | Angle Rotor | 16000 | 12×1.5/2ml | 17940 |
| G16-8 | Angle Rotor | 15000 | 24×1.5/2ml | 20600 |
| G16-9 | Angle Rotor | 13500 | 30×1.5/2ml | 19340 |
| G16-10 | Angle Rotor | 11000 | 48×1.5/2ml | 12840 |
| G16-11 | Angle Rotor | 15000 | 16×5ml | 19350 |
| G16-12 | Angle Rotor | 14000 | 12×7ml | 16370 |
| G16-13 | Angle Rotor | 14000 | 6×10ml | 16460 |
| G16-14 | Angle Rotor | 12000 | 12×10ml | 14510 |
| G16-15 | Angle Rotor | 10000 | 12×15ml | 11840 |
| G16-16 | Angle Rotor | 5000 | 24×15ml | 3080 |
| G16-17 | Angle Rotor | 5000 | 30×15ml | 3830 |
| G16-18 | Angle Rotor | 12000 | 8×20ml | 14510 |
| G16-19 | Angle Rotor | 12000 | 6×30ml | 14000 |
| G16-20 | Angle Rotor | 11000 | 6×50ml | 13480 |
| G16-21 | Angle Rotor | 12000 | 6×70ml | 10810 |
| G16-22 | Angle Rotor | 8000 | 6×100ml | 7280 |
| G16-23 | Angle Rotor | 12000 | 24 pieces capillary vessel | 15800 |
| G16-24 | Microplate rotor | 4000 | 2×3×48 Well | 2300 |
K-PHYTASE
SKU: 700004328
100 assays per kit
| Content: | 100 assays per kit |
| Shipping Temperature: | Ambient |
| Storage Temperature: | Short term stability: 2-8oC, Long term stability: See individual component labels |
| Stability: | > 2 years under recommended storage conditions |
| Analyte: | Phytase |
| Assay Format: | Spectrophotometer |
| Detection Method: | Absorbance |
| Wavelength (nm): | 360 |
| Signal Response: | Increase |
| Linear Range: | 0.1 to 10 μg of phosphate per assay |
| Limit of Detection: | 1.5 U/L |
| Reproducibility (%): | < 7% |
| Reaction Time (min): | ~ 30 min |
| Application examples: | Animal feeds, phytase activity in cereal, fungal and bacterial phytases. |
| Method recognition: | Novel method |
The Phytase Assay Kit is a simple, quantitative method which can be used to measure phytase activity. Analysis is based on the hydrolysis of phytic acid by phytase and quantitative measurement of the phosphate released. Results are measured using a standard UV-VIS spectrophotometer and do not require the creation of a standard curve. The Phytase method can be used to measure phytase activity in cereal, fungal and bacterial phytases, and can also be used for the analysis of phytase in animal feed samples.
View our complete list of assay kits for enzyme activities.
Advantages
These kits provide fast and reliable procedures for the purification of genomic DNA from viable yeast cells, fungal spores or mycelium, and bacteria including Gram-positive. Genomic DNA is efficiently extracted from the cells by a combination of heat treatment, detergents and Bead Tubes (provided). An optional lyticase treatment allows for improved DNA yields with certain fungal and yeast species. Recovered genomic DNA is of excellent yield and purity for any downstream application including PCR, qPCR, Restriction Fragment Length Polymorphism (RFLP), Amplified Fragment Length Polymorphism (AFLP), sequencing, SNP analysis and more.
Fungi/Yeast Genomic DNA Isolation Kit (Spin Column)
This kit provides rapid spin column purification of genomic DNA from viable yeast cells, fungal spores or mycelium, and bacteria including Gram-positive. Preparation time for a single sample is less then 30 minutes, and each kit contains sufficient materials for 50 preparations.
Fungi/Yeast Genomic DNA Isolation 96-Well Kit (HT)
Norgen’s Fungi/Yeast Genomic DNA Isolation 96-Well Kit provides a fast, reliable and simple procedure for high throughput isolation of DNA from viable yeast cells, fungal spores or mycelium and Gram-positive bacteria. The purification could be performed on either a vacuum manifold or using centrifugation. Complete 96 purifications in 40 minutes.
Figure 1 / 6
Click for expanded view
| Kit Specifications | |
| Column Binding Capacity | 50 μg |
| Maximum Column Loading Volume | 650 μL |
| Maximum Amount of Starting Material: Fungi (wet weight) Yeast or Bacteria Culture | 50 mg 0.5mL – 1mL |
| Average Yield* Pichia sp. (yeast) Botrytis cinerea Fusarium sp. Aspergillis niger Mucor racemosus Cladosporium cladosporioides Penicillium sp. Rhizopus oryzae Alternaria tenuissima | 25 μg 32 μg 42 μg 26 μg 15 μg 12 μg 40 μg 7 μg 30 μg |
| Time to Complete 10 purifications | 30 minutes |
* Yield will vary depending on the type of sample processed
Storage Conditions and Product Stability
All solutions should be kept tightly sealed and stored at room temperature. This kit is stable for 1 year after the date of shipment.
| Component | Cat. 27300 (50 preps) | Cat. 27350 (192 preps) |
|---|---|---|
| Lysis Buffer L | 30 mL | 2 x 60 mL |
| Resuspension Solution A | 20 mL | 60 mL |
| Solution BX | 28 mL | 2 x 28 mL |
| Wash Solution A | 18 mL | 2 x 38 mL |
| Elution Buffer B | 15 mL | 30 mL |
| Bead Tubes | 50 | 200 |
| Spin Columns | 50 | – |
| Collection Tubes | 50 | – |
| 96-Well Plate | – | 2 |
| 96-Well Collection Plate | – | 2 |
| Adhesive Tape | – | 4 |
| Elution Tubes (1.7 mL) | 50 | – |
| 96-Well Elution Plate | – | 2 |
| Product Insert | 1 | 1 |